Jasno
30°
Bratislava
Ján
24.6.2026
Premiér tvrdí, že ľudia sa nemajú zle. Ekonóm varuje: Míňajú viac, ako zarábajú
Zdielať na

Premiér tvrdí, že ľudia sa nemajú zle. Ekonóm varuje: Míňajú viac, ako zarábajú

BRATISLAVA / Premiér Robert Fico (Smer-SD) tvrdí, že Slovensko nemá problém s verejnými financiami a ľudia sa nemajú tak zle, ako tvrdia médiá či opozícia. Poukazuje na nižší verejný dlh oproti priemeru Európskej únie aj rast spotreby domácností. Ekonóm Viliam Páleník však v relácii Štúdio 24 upozornil, že domácnosti míňajú viac, ako zarábajú, a slovenská ekonomika sa od západnej Európy skôr vzďaľuje než približuje.

Fico: Slovensko nemá problém s verejnými financiami

Premiér Robert Fico na utorkovej (24.6.) tlačovej konferencii odmietol tvrdenia, že Slovensko smeruje k finančným problémom. Pripomenul, že verejný dlh dosahuje približne 61 percent hrubého domáceho produktu, čo je podľa neho výrazne menej než priemer Európskej únie aj eurozóny.

„Slovenská republika má v roku 2025 dlh na úrovni 61 percent, teda máme o 21 percent nižší verejný dlh, ako je priemerný dlh v Európskej únii,“ zdôraznil premiér. Fico zároveň kritizoval médiá za to, že podľa neho venujú pozornosť najmä negatívnym správam. Tvrdí, že Slovensko sa nenachádza v stave, ktorý by sa blížil bankrotu, a pripomenul aj potvrdenie ratingu krajiny agentúrou Moody’s.

„Na Slovensku sa ani zďaleka nežije tak zle, ako hovoria médiá,“ vyhlásil. Premiér argumentoval aj nízkou nezamestnanosťou, vysokým počtom voľných pracovných miest či pokračujúcim rastom reálnych miezd. Podľa neho sú dôkazom relatívne dobrej situácie aj výdavky domácností.

Ekonóm: Domácnosti míňajú úspory a krajina zaostáva

Ekonóm Ekonomického ústavu Slovenskej akadémie vied Viliam Páleník však v relácii Štúdio 24 upozornil, že pohľad na slovenskú ekonomiku nie je taký optimistický. Národná banka Slovenska podľa neho v priebehu roka výrazne znížila očakávania rastu ekonomiky a aktuálne predpokladá rast len na úrovni pol percenta.

Podľa Páleníka je takéto tempo nedostatočné na dobiehanie západnej Európy. „Momentálne vôbec nekonvergujeme k životnej úrovni západnej Európy. Dokonca podľa niektorých ukazovateľov divergujeme, to znamená vzďaľujeme sa,“ povedal.

Za problém označil aj argument, že vysoká spotreba domácností dokazuje dobrú ekonomickú situáciu. Podľa neho súčasná spotreba stojí vo veľkej miere na úsporách. „Áno, len míňajú viac ako zarábajú, ako majú svoje príjmy. Čiže idú z podstaty, míňajú svoje úspory,“ upozornil ekonóm.

Domnieva sa, že domácnosti skôr či neskôr začnú šetriť a spotreba už nebude schopná držať ekonomiku nad vodou. Zároveň poukázal na pokles investícií a slabší výkon exportu.

Dlh rastie, výsledky podľa ekonóma neprichádzajú

Páleník nesúhlasí ani s Ficovým hodnotením verejných financií. Hoci Slovensko nemá jeden z najvyšších dlhov v Európe, problém vidí v tempe zadlžovania a najmä v tom, na čo si krajina požičiava.

„Pri takto rýchlom zadlžovaní a tak pomalom hospodárskom raste to signalizuje jediné, že zadlžovanie vôbec nie je efektívne,“ skonštatoval. Podľa neho by vysoký dlh mohol byť ospravedlniteľný, ak by smeroval do infraštruktúry, vedy, výskumu alebo opatrení podporujúcich budúci rast. Tvrdí však, že značná časť výdavkov smeruje do bežnej spotreby.

„Takéto zadlžovanie je nebezpečné v tom, že potom neprinesie v budúcnosti efekty, ktoré by boli potrebné na to, aby sme splatili ten dlh,“ varoval.

Najväčší problém? Hospodárska politika

Ekonóm za hlavnú slabinu Slovenska nepovažuje nedostatok pracovitej pracovnej sily ani podnikateľského talentu. Problém podľa neho spočíva v dlhodobo nesprávnom nastavení hospodárskej politiky.

Pripomenul, že po finančnej kríze sa krajine nepodarilo nadviazať na predchádzajúce obdobie dynamického rastu a namiesto reforiem sa sústredila na opatrenia zamerané na okamžitú spotrebu. „Jednoducho slabina našej ekonomiky je naša hospodárska politika. Inak to neviem povedať,“ uzavrel Páleník.

Záznam z celej relácie si môžete pozrieť vo videu.

Súvisiace články

Najčítanejšie