Analytik o brexite: Nesplnili sa sľuby o migrácii ani o peniazoch pre zdravotníctvo
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Desať rokov od referenda o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie je podľa ekonomického analytika Wealth effect management Vladimíra Vaňa zrejmé, že britská ekonomika na brexit doplatila. V relácii Štúdio 24 s moderátorom Ivanom Jandom hovoril aj o tom, prečo Poľsko ekonomicky predbehlo Slovensko a či má Vyšehradská štvorka ešte význam.
Brexit zasiahol Britániu aj Európsku úniu
Podľa Vladimíra Vaňa bol brexit stratou pre obe strany. Európska únia prišla o takmer 70 miliónov spotrebiteľov a o druhú najväčšiu ekonomiku Európy. Veľká Británia zasa stratila výhody plynúce z členstva na jednotnom trhu. „Brexit ekonomiku Veľkej Británie zasiahol v rozsahu jednorazového zníženia HDP o päť až osem percent,“ uviedol analytik.
Pripomenul, že mnohé sľuby podporovateľov brexitu sa nenaplnili. Nepodarilo sa napríklad výrazne obmedziť migráciu ani presmerovať sľubované miliardy do zdravotníctva. „Ukázalo sa, že práve po brexite mnoho kvalifikovaných pracovníkov z členských krajín Európskej únie odišlo a Veľká Británia bola nútená výpadok pracovnej sily nahradiť oveľa vyššou migráciou z ostatných krajín,“ vysvetlil.
Hoci Londýn prišiel o časť pracovných miest vo finančnom sektore, podľa Vaňa si naďalej udržal postavenie druhého najvýznamnejšieho finančného centra sveta po New Yorku. Analytik zároveň upozornil, že odchod Británie oslabil aj samotnú Európsku úniu. Podľa neho mohol byť práve Londýn prirodzeným lídrom pri budovaní silnejšieho európskeho kapitálového trhu, ktorý by konkuroval Wall Streetu.
V4 splnila svoj pôvodný cieľ
Druhou témou diskusie bola budúcnosť Vyšehradskej štvorky. Vaňo pripomenul, že zoskupenie vzniklo v roku 1991 s cieľom koordinovať vstup krajín strednej Európy do Európskej únie a NATO.
„Spoločné prijatie Vyšehradskej štvorky do Európskej únie v princípe dosiahlo hlavný účel, pre ktorý bola vytvorená,“ skonštatoval.
Napriek tomu podľa neho zostáva ekonomická spolupráca krajín V4 významná. Ak by Česko, Slovensko, Poľsko a Maďarsko tvorili jednu ekonomiku, išlo by približne o 16. najväčšiu ekonomiku sveta. Pre Slovensko sú krajiny V4 mimoriadne dôležité aj z obchodného hľadiska. Do Česka, Poľska a Maďarska smeruje spolu približne 27 percent slovenského exportu, čo je viac ako do samotného Nemecka.
Záznam z celej relácie si môžete pozrieť vo videu.