Polojasno
31°
Bratislava
Sidónia
23.6.2026
Európa od A po Z: ETS 2 podľa Ondruša zasiahne ľudí, Wiezik pripomína nevyužité miliardy
Zdielať na

Európa od A po Z: ETS 2 podľa Ondruša zasiahne ľudí, Wiezik pripomína nevyužité miliardy

ŠTRASBURG / Rozšírenie systému emisných povoleniek ETS 2 vyvoláva spory aj medzi slovenskými europoslancami. Kým Branislav Ondruš (Hlas-SD) tvrdí, že domácnosti nie sú na nové pravidlá pripravené a systém neplní svoj cieľ, Michal Wiezik (PS) argumentuje, že ide o osvedčený nástroj na znižovanie emisií a modernizáciu energetiky. O problematike hovorili v relácii Európa od A po Z moderátora Adama Zavřela.

Spor o zdražovanie

Branislav Ondruš označil systém ETS 2 za problematický. Tvrdí, že Európska únia na jednej strane zavádza nové poplatky za emisie, no zároveň podporuje obchodné dohody, ktoré podľa neho zvyšujú globálnu produkciu oxidu uhličitého.

„My jednoducho ideme zdaniť a ožobračiť našich ľudí kvôli vypúšťaniu oxidu uhličitého,“ vyhlásil. Podľa neho je problém aj v tom, že domácnosti nemali dostatok času ani financií na prispôsobenie sa novým pravidlám. Kritizoval tiež fakt, že vo fonde zostávajú miliardy eur, ktoré mohli byť využité na zatepľovanie domov či podporu obnoviteľných zdrojov energie.

Wiezik: Znečisťovateľ platí

Michal Wiezik oponoval, že systém emisných povoleniek funguje už viac ako pätnásť rokov a podľa dát priniesol výrazné zníženie emisií v priemysle. „Vidíme od jeho zavedenia bez poklesu hrubého domáceho produktu pokles emisií o 40 percent,“ povedal.

Zdôraznil, že princíp ETS stojí na jednoduchom pravidle- znečisťovateľ platí. Firmy aj domácnosti sa podľa neho môžu rozhodnúť, či budú platiť vyššie náklady za emisie alebo investujú do technológií, ktoré ich produkciu znížia.

Wiezik zároveň kritizoval štát za to, že dostatočne nevyužíva peniaze z Environmentálneho fondu na podporu domácností a energetických úspor. „Prečo v Environmentálnom fonde sedí taká kvočka na dvoch miliardách eur, keď by mohli byť adresne smerované na domácnosti?“ pýtal sa.

Podľa europoslanca by mala byť prioritou podpora obnoviteľných zdrojov energie a energetickej sebestačnosti domácností. Tvrdí, že práve investície do solárnych panelov či moderných technológií môžu v budúcnosti výrazne znížiť účty za energie aj dopady systému ETS 2 na obyvateľov.

Celý rozhovor s europoslancami nájdete vo videu.

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie