Zatiahnuté
Bratislava
Cecília
22.11.2024
Heger učil žiakov na škole, zlízol si za to kritiku: Tlačíte sa do škôl, to si nedovolil ani Smer, odkazuje Žiak
Zdielať na

Heger učil žiakov na škole, zlízol si za to kritiku: Tlačíte sa do škôl, to si nedovolil ani Smer, odkazuje Žiak

BRATISLAVA / Porušil zákon? Dočasne poverený predseda vlády Eduard Heger (Demokrati) navštívil základnú školu, kde absolvoval prednášku s miestnymi deviatakmi. Medzi politikmi i občanmi to vyvolalo pohoršenie, politická agitácia je totiž na školách zakázaná.

Dočasne poverený predseda vlády Eduard Heger (Demokrati) sa na sociálnej sieti pochválil, že odučil hodinu občianskej výchovy. "Na Základnú školu M. R. Štefánika v Lučenci ma pozvali v komentári na mojej sociálnej sieti," napísal s dodatkom, že deviatakom vysvetľoval deľbu moci v štáte, fungovanie vlády i parlamentu.

Na dočasne povereného premiéra sa však v komentároch spustila vlna kritiky. Dôvodom je to, že ako politik vstúpil na školskú pôdu. "V školách a v školských zariadeniach sa zakazuje činnosť politických strán a politických hnutí a ich propagácia," píše sa totiž v školskom zákone.

Kritika od politikov i občanov

"Edo, nemal by si riadiť krajinu namiesto učenia detí? Počkaj do 30. 9., potom choď učiť náboženstvo alebo čokoľvek, ale teraz sa pokús, aby táto krajina aspoň ako tak fungovala," odkázal lídrovi Demokratov nahnevaný saskár Miroslav Žiak. 

"Teraz sa ešte tlačíte do škôl aj napriek tomu, že politici tam chodiť nemajú. Toto si nedovolil ani Smer," dodal, čím narážal práve na spomínaný školský zákon. Viacero médií však v minulosti upozorňovalo na to, že šéf Smeru chodí do škôl na prednášky pre prvovoličov. Tie mali byť dokonca povinné.

"Považujem to za zneužívanie postavenia, politici nemajú v školách kampaňovať. Toto je školácka chyba," ozvala sa aj poslankyňa za SaS Jarmila Halgašová.

Podozrenie na porušenie školského zákona mu však nevyčítal len Žiak, ale aj ďalší komentujúci. "Školu som navštívil ako predseda vlády. Návštevy škôl sú pravidelnou súčasťou mojich pracovných výjazdov. Žiakom som dnes vysvetľoval procesy fungovania štátu. Hovoril som napríklad aj o procesoch prijímania zákonov, na čo dozerali aj zamestnanci školy. Žiaci 9. ročníka ZŠ na Slovensku volebné právo nemajú," reagoval Heger v komentároch. Dodal, že v Rimavskej Sobote mal v tom čase pracovný program, preto sa školu rozhodol navštíviť.

Deviataci sú nevoliči, súčasť kampane môže byť iba prítomnosť v škole

"Pre deviatkoch to, že tam majú predsedu vlády, mohol byť zážitok. Nie je to niečo, čo by bolo treba kritizovať," povedal pre Noviny PLUS TV JOJ s dodatkom, že politici do škôl a medzi študentov chodia. "To, že odučia nejaké hodiny alebo spravia nejakú prednášku, je podľa mňa v poriadku," dodal.

"Vždy sa to riešilo tak, aby konkrétny politik vopred upozornil na to, že keď ide povedzme na nejakú hodinu, nemôže to byť záležitosť propagácie jeho strany," povedal Koziak o svojej skúsenosti s dodatkom, že politika sa od vyučovania dá oddeliť napríklad v prípade odborných tém.

"Z pohľadu učiteľa, ktorý učí politológiu, je to aj vítané," myslí si Koziak. Zdôraznil tiež, že deviataci sú nevoliči, preto o ovplyvňovaní voličov nemôže byť ani reč. Politológ zároveň skonštatoval, že aj napriek tomu, že politik na sociálnej sieti zverejnil zábery z vyučovacej hodiny, nemusíme hovoriť o predvolebnej kampani Demokratov.

"Súčasťou kampane mohlo byť len to, že sa na tej škole ukázal. Ale súčasťou kampane by to mohlo byť len kvôli učiteľom, študenti ho zatiaľ voliť nemôžu," priblížil s dodatkom, že aj napriek tomu téma hodiny, ktorú odprednášal, vyplýva z jeho funkcie. 

Problém s politikmi na školách môže byť podľa Koziaka vypuklejší napríklad na pôde vysokých škôl, kde sú v úlohe žiakov práve voliči. Na to, aby sa politici držali vopred dohodnutej témy a neodbočovali k politickej agitácii, má podľa politológa dohliadnuť práve moderátor či organizátor takejto diskusie.

Iný názor však má napríklad politológ Grigorij Mesežnikov, podľa ktorého sa za podobnými prednáškami vedenými politikmi skrýva aj politické posolstvo. "Ja mám pocit, že väčšina má záujem o také obdobie, keď treba posilniť pozície, nielen parlamentné, ale aj regionálne, komunálne či európske," povedal pre aktuality.sk.

Na problém upozorňovala aj Lubyová

Na problematiku zneužívania akademickej pôdy politikmi upozorňovala aj exministerka školstva Martina Lubyová ešte v máji 2019, teda necelý rok pred parlamentnými voľbami a zároveň v čase konania volieb do europarlamentu.

"Podnety sa týkali napríklad výzvy cez elektronickú žiacku knižku na prejavenie určitého názoru, boli to ale i upozornenia priamo na aktivity politikov, ktorí pod rúškom debaty so študentmi sa de facto pokúšajú o agitáciu a nábor nových voličov, a ešte sa tým chvália na sociálnych sieťach," hovorila v tom čase.

Odvolávala sa pritom na sťažnosti rodičov školákov. Riaditeľov zas vyzývala, aby pokusy o politickú agitáciu nepripustili. Pre podnety vo veci kampaňovania na školách rezort zriadil aj špeciálnu emailovú schránku.

Stalo sa tak krátko pred eurovoľbami, pričom samotný rezort pripustil, že má informácie o kandidátov na europoslancov, ktorí prišli diskutovať do škôl, pričom žiaci mali následne o téme diskusie vytvoriť eseje, čo vyvolalo sťažnosti rodičov.

Zneužívanie školskej pôdy politikmi na sebapropagáciu však nie je problém, ktorý by bol vypuklý len pred poslednými parlamentnými voľbami. Školy na tento účel využívali politici aj v minulosti.

Súvisiace články

Najčítanejšie