Štúdio 24: Reštart formátu V4
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Vyšehradská štvorka bola v posledných rokoch mnohými považovaná za projekt, ktorý stratil svoj vplyv aj vnútornú súdržnosť. Vojna na Ukrajine, rozdielne postoje k Rusku či spory o smerovanie Európskej únie ju dostali na historické minimum. Po samite v maďarskom Gödöllő však lídri Česka, Slovenska, Poľska a Maďarska hovoria o novom začiatku. Je teda V4 naozaj späť? Môže sa opäť stať významným hráčom v Európskej únii alebo ide len o dočasné politické zblíženie? O tom sa rozprávala moderátorka JOJ 24 Mária Ölvedyová s bývalým ministrom zahraničných vecí a kariérnym diplomatom Miroslavom Wlachovským.
Wlachovský víta návrat regionálnej spolupráce
Po samite lídrov krajín Vyšehradskej štvorky zaznelo viacero ambicióznych vyjadrení o budúcnosti regionálnej spolupráce. Kým český premiér Andrej Babiš označil V4 za "budúcnosť Európy“, poľský premiér Donald Tusk vyhlásil, že krajiny regiónu môžu "udávať tón v Európe“. Maďarský premiér Péter Magyar zasa zdôraznil strategický význam spolupráce stredoeurópskych krajín a slovenský premiér Robert Fico odkázal, že Vyšehradská štvorka chce byť opäť silná.
Návrat regionálnej spolupráce Wlachovský privítal, hoci podľa neho bude rozhodujúce, ako sa deklarácie pretavia do konkrétnych krokov. "Do akej miery to bude skutočné, sa samozrejme preukáže činmi, ale v každom prípade ja toto veľmi vítam, pretože regionálna spolupráca a silný spoločný postup Slovensku svedčí,“ povedal Vlachovský.
Pripomenul, že Slovensko je najmenšou krajinou V4 a zároveň sa nachádza v jej geografickom strede. "Keď Vyšehrad fungoval, tak vždy to bolo v princípe pre Slovensko dobré,“ zdôraznil.
Podľa neho je pozitívnym signálom aj zmena politickej situácie v Maďarsku: "Je dobré, že došlo po zmene v Maďarsku takpovediac k ochote vrátiť sa k Vyšehradu a reprezentovať silnejšie spoločne regionálne záujmy v Bruseli.“
Zmena v Maďarsku ako nový impulz
Wlachovský uviedol, že podstatnejšia než samotná osoba nového maďarského lídra je zmena vzťahov medzi Budapešťou a Varšavou. "Ja to vidím tak, že zbavenie sa Viktora Orbána v Maďarsku prinieslo výrazné zníženie napätia medzi Poľskom a Maďarskom, čo bolo hlavným dôvodom pozastavenia spolupráce V4 na tej najvyššej politickej úrovni v ostatných rokoch,“ uviedol.
Pripomenul tiež, že stretnutie lídrov V4 sa na najvyššej úrovni uskutočnilo prvýkrát od februára 2024. "To má svoju výpovednú hodnotu,“ dodal.
Rozširovanie V4 nie je na programe
Jednou z tém samitu bola aj budúcnosť formátu V4. Lídri sa zhodli, že skupina sa zatiaľ rozširovať nebude. "V4 bude tou hybnou silou, ale to, koho vyzveme takpovediac do partie, bude závisieť od nás a od ochoty tých krajín,“ povedal.
Zároveň pripomenul obdobie, keď bola Vyšehradská štvorka v Bruseli vnímaná veľmi pozitívne: "Kedysi V4 bola aj takou inšpiráciou pre kandidátske krajiny EÚ. Naozaj bolo obdobie, keď V4 v Bruseli bol pozitívny pojem a rokovali s nami aj Francúzi, aj Nemci, aj ďalšie väčšie štáty.“
Celý rozhovor si môžete pozrieť vo videu.