Polojasno
27°
Bratislava
Sidónia
23.6.2026
Štúdio 24: Desať rokov po referende o Brexite
Zdielať na
Štúdio JOJ 24

Štúdio 24: Desať rokov po referende o Brexite

BRATISLAVA / Je to presne desať rokov, čo britskí voliči rozhodli v historickom referende o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie. Spustilo to bezprecedentný proces, ktorý vyvrcholil odchodom krajiny z európskeho bloku po 47 rokoch. Odchod z jednotného trhu zanechal na britskom hospodárstve hlboké stopy a negatívne zmeny zasiahli aj európskych partnerov. Na to, aké sú dopady brexitu, ale aj aký význam majú zoskupenia ako Vyšehradská štvorka, ktorej lídri sa v utorok večer zídu po dvojročnej prestávke v Budapešti, sa v Štúdiu 24 rozprával moderátor Ivan Janda s ekonomickým analytikom Wealth effect management Vladimírom Vaňom.

Brexit ukázal význam spoločného trhu

Vladimír Vaňo upozornil, že brexit sa po desiatich rokoch ukazuje ako ekonomicky nevýhodný krok pre Spojené kráľovstvo. Hoci Londýn zostal významným finančným centrom a zachoval si silné väzby na Spojené štáty, britská ekonomika podľa viacerých odhadov prišla o časť potenciálneho rastu.

​Analytik pripomenul, že sa nenaplnili ani viaceré sľuby z kampane za vystúpenie z Európskej únie. Jedným z nich bolo výrazné obmedzenie migrácie. „Ukázalo sa, že práve po brexite mnoho kvalifikovaných pracovníkov z ostatných členských krajín EÚ odišlo a Veľká Británia bola nútená výpadok pracovnej sily nahradiť oveľa vyššou migráciou z ostatných krajín,“ skonštatoval.

Podľa Vaňa je britská skúsenosť zároveň pripomienkou významu jednotného európskeho trhu. Členstvo v Európskej únii podľa neho prináša exportne orientovaným ekonomikám výrazné výhody, ktoré sa následne premietajú aj do vyššej životnej úrovne obyvateľov. „Práve účasť na najväčšom a najlukratívnejšom spoločnom trhu na svete je to, čo exportne orientovaným ekonomikám mimoriadne prospieva,“ zdôraznil.

Poľsko využilo príležitosti lepšie ako Slovensko

V druhej časti diskusie sa analytik venoval ekonomickému vývoju krajín Vyšehradskej štvorky. Pripomenul, že hoci Slovensko bolo v minulosti označované za ekonomického tigra strednej Európy, Poľsko ho v posledných rokoch výrazne predbehlo.

Slovensko podľa neho profitovalo najmä z rýchlej integrácie do OECD, NATO, Európskej únie a eurozóny, ako aj z prílevu zahraničných investícií do automobilového priemyslu. Poľsko však stavilo na širšie základy hospodárstva a dokázalo využiť výhody veľkého domáceho trhu.
„Poľská ekonomika je oveľa viac diverzifikovaná,“ uviedol Vaňo. Pripomenul, že Poľsko bolo jednou z mála európskych krajín, ktorá sa vyhla recesii po finančnej kríze v roku 2009.

Podľa analytika zohrali dôležitú úlohu aj investície do infraštruktúry, rozvoj kapitálového trhu či silnejšia podnikateľská kultúra. Poľsko navyše podľa neho dlhodobo ťaží z užších ekonomických väzieb na Spojené štáty a dokázalo vytvoriť prostredie, v ktorom vyrástli silné domáce firmy schopné presadiť sa aj v zahraničí.

Celý rozhovor si môžete pozrieť vo videu.

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie