Oblačno
Bratislava
Gabriela
10.2.2025
Politika 24: Milan Majerský
Zdielať na

Politika 24: Milan Majerský

BRATISLAVA / Dvakrát sú v opozícii, no na rozdiel od ostatných rokujú aj s koalíciou. S opozíciou ich spája kritika vlády, s koalíciou zase záujem o presadzovanie kultúrno etických tém. Hrajú dvojakú hru alebo si len takto razia razia vlastnú cestu? Reč je o kresťanskodemokratickom hnutí a JOJ 24 v Politike 24 privítala lídra KDH Milana Majerského.

Tento týždeň v parlamente bol pomerne pestrý. Namiesto tej riadnej schôdze ste mali mimoriadnu schôdzu. Ako to hodnotíte, že sa nedokázala koalícia ani vyskladať na to, aby ste mohli prebrať všetky zákony, ktoré sa presúvali z predchádzajúcich schôdzí?
No ono je to paradox celého toho, že vládna koalícia tvrdí, že sú pevní a majú hlasy. Chcú meniť ústavu. Na druhej strane ale my sme svedkami toho v parlamente, že už v roku 2024 sa presúvali zákony z Mesiaca na mesiac. A potom prišiel december a presunuli sa na február. Lenže aj ten február vidíme, že nebola riadna schôdza, ale bola mimoriadna. Prebrali sa iba zdravotnícke a stavebný zákon a odsúva sa to na dvadsiaty piaty marec. Stále samozrejme sú všelijaké šumy, že možno prídeme o týždeň skôr do práce v marci, predtým dvadsiatym piatym, ale to je známka toho, že vládna koalícia naozaj nedokáže pevne a dôrazne vládnuť s tým, že sa jej držia. Poslanci odchádzajú z klubu do klubu a nedokážu garantovať väčšinu. Samozrejme, stavebný a zdravotnícky zákon prešiel, ale ja som presvedčený o tom, že toto je iba začiatok konca tejto vládnej koalície, keďže nedokážu naozaj vyzbierať tie hlasy, aby normálnym spôsobom v rámci programu, ktorý je stanovený, sme rokovali o zákonoch, ktoré sú v podateľni Národnej rady.

Uvidíme teda naozaj, ako sa vyriešia tie vnútro koaličné spory. Momentálne sa rokuje o tom, či sa nebudú meniť práve ministri. Keď sme sa bavili o tom, že na tej mimoriadnej schôdzi ste riešili zdravotnícke zákony, vy ste sa v KDH zdržali. Prečo ste nehlasovali za?
Lebo bola naozaj ohrozená dostupnosť zdravotnej starostlivosti. My sme mali voči týmto zdravotníckym zákonom výhrady, ale mali sme aj pozmeňovacie návrhy. Pozmeňujúce návrhy spočívali v tom, že chceli sme jednak pozerať viac na pacienta ako na lekára, lebo zmyslom zdravotníctva všetkých legislatívnych zmien by malo byť práve dobro pacienta.
Žiaľ, vyrušilo nás aj to, že líder odborárov povedal, že nech sa neopovážil poslanci dávať pozmeňujúce návrhy.
Tak moment, my sme naozaj volení zástupcovia a naši zástupcovia v rámci KDH pán František Majerský a Peter Stachura pripravili dobre pozmeňujúce návrhy.
Naozaj aj v tomto zákone, ktorý prešiel, musím vyzdvihnúť, že sú tam veci ohľadom napríklad zvýšenia transparentnosti, ktoré prešli, aby nemocnice na Slovensku boli transparentnejšie v rámci obstarávania a tak ďalej, alebo zrušenie trestnoprávnej roviny voči lekárom. Toto sú pozitíva, ale na druhej strane nás vyrušilo práve to a tam sme mierili našími pozmeňujúcimi návrhmi zo 40 hodín na 37,5 hodiny. Normatívy pre výkon lekárov v nepretržitej službe a potom taktiež nás vyrušilo aj to, aby tie minimálne normatívy, ktoré určujú fungovanie v rámci nemocníc. To znamená, koľko pacientov na jedného lekára má byť stanovených. Toto nás tiež vyrušilo. A s tým nemôžme jednoducho súhlasiť.A práve preto sme toto nepodporili.
Ja práve pri tých normatívoch poviem tú druhú stranu, pretože už teraz sa lekári sťažujú, že nie sú dodržiavané a už boli nastavené. Pri tých normatívov, keď budú dodržiavané, tak sa zníži preťaženie zdravotníkov. Zvýši sa bezpečnosť pacientov, pretože nedostatok personálu môže vyjsť naozaj v chybách a diagnostikovaní. Zastaví to možnože aj odchod lekárov, lebo toto sú tie argumenty, ktoré malo LOZ. A vraj tiež ide iba o plnenie požiadaviek z dohody medzi vládou a práve lekármi a sľubujú si o to, že sa zvýši atraktivita lekárskeho povolania. Ja však by som vypichla práve tie prvé dve. Zníženie preťaženia zdravotníkov nie je práve to, čo pomôže tej lepšej zdravotnej starostlivosti.
No v prvom rade treba povedať, že normatívy, ktorými sa riadime, sú sedemnásť rokov staré. Naozaj neboli revidované, neboli prehodnocovaní. Teraz sú, ale teraz sú. Ale aj napriek tomu, my sme dali nejaké poslanecké pozmeňujúce návrhy KDH. Naozaj sa pripravilo a boli sme jedinou politickou stranou, ktorá konštruktívne pripravila. Pristúpila aj k týmto hlasovaním na tejto mimoriadnej schôdzi, ale jednoducho, nemohli sme to podporiť a jednoducho sme sa zdržali potom proti pacientom. Výhodou celého tohto legislatívneho procesu je to, že lekári neodídu. Toto je jediná výhoda, ale som presvedčený a určite mi dáte za pravdu. Možno prejde pár mesiacov, že tento zákon bude novelizovaný, lebo nie je dobrý. Bude musieť byť novelizovaný, aby sa viac pozeralo na pacienta, aby pacient mal istotu, že bude o neho postarané. Teraz napríklad prechádza revíziou aj prechádzajú revíziou aj RZP. Ja som napr. šokovaný z toho, prečo napríklad pri tuneli Branisko má byť zrušená na stanici BH Rohovce RZP. Jednoducho toto. Toto sú vážne veci. Tam dôjde k nejakému nešťastiu a celé to územie, ale aj samotný tunel bude bez eétnej rýchlej zdravotnej a lekárskej pomoci. Čiže naozaj v niektorých prípadoch máme vážne výhrady voči tomu, ako funguje toto ministerstvo zdravotníctva. Nepozerá sa na pacienta a na to, čo môže ohroziť ľudské životy.
Takže uvidíme, či naozaj sa budú otvárať tieto témy. Predsa len sa stále hovorí o tom, že tá reforma zdravotníctva musí byť pevne ukotvená. Nebol to jediný zákon, ktorý ste schválili v parlamente. Vy ste sa zdržali aj pri stavebnom zákone. Jediná asi opozičná poslankyňa, ktorá hlasovala za tento zákon, bola Jana Bytu Cigániková z SaS. Tá vraj vyzdvihla najmä urýchlenie stavebných procesov. Čo sa týka tohto zákonu, prečo ste sa zdržali? Pretože naozaj, keby nezačal platiť od 1. apríla aj vaši kolegovia hovorili o tom, že by automaticky zlyhal celý systém. Práve informačný systém, čo sa týka stavebných povolení a ďalších vecí.
Pozrite sa sem. Ja sám som bol primátorom združením miest a obcí. Dalo takú výzvu, aby bol schválený tento zákon, lebo došlo by jednoducho k paralyzovaní stavebných úradov, Zastavila by sa akákoľvek stavebná činnosť, zastavila by sa stavebné konania, ale v podstate aj investičná činnosť. Ale čo nás vyrušilo na tom, že bola ohrozená transparentnosť? Znovu tam je ten taký ten paradox. Slávik, ako viete, ale svojím spôsobom pri Slávikovi by bola eliminovaná aj verejnosť. Jednoducho jedného dňa by ste zistili, že sa niekde v blízkosti vás stavia niečo veľké a nemali ste možnosť vyjadriť sa k tomu. Čiže transparentnosť a to, že boli vylúčené z tohto malé firmy. Jednoducho, ak nedokážu vsunúť do stavebných procesov, do verejných obstarávaní aj menšie firmy, tak tieto firmy budú eliminované. Oni im hrozí zánik, im hrozí prepúšťanie. A toto sa mi zdá, že to bol lobing veľkých hráčov veľkých firiem. A práve preto sme to nepodporili. Ale aj v tomto prípade sme pripravili naše dva pozmeňujúce návrhy v tejto oblasti, ktoré boli dobre pripravené. Igor Janckulík sa na to dobre pripravil. Odborníci v oblasti stavebníctva a takisto aj združenia Via Iuris nám dalo za pravdu, že naše pozmeňujúce návrhy aj k stavebnému zákonu boli dobré. Akonáhle by boli prijaté parlamentom vládnou, väčšinou aj keď krehkou, vtedy by sme zahlasovali za tento návrh zákona. Ale pozmeňujúce návrhy naozaj sledovali dobro občana a aj to, aby boli stavebné konania urýchlené. A tu ešte jednu vec poviem. My sme dali takú železnú poistku do podateľne Národnej rady. My sme totiž pripravili ešte návrh zákona. Ja viem, že možno to bolo na poslednú chvíľu, ale bolo to ešte v mesiaci január, v ktorom sme dali návrh na predĺženie ešte toho Starého zákona predĺženie lehoty o jeden celý rok. To znamená, že ak by prešiel ten náš návrh zákona, nič by nebolo ohrozené a dôkladne by sa pripravil aj tento nový stavebný zákon. A tiež mi dáte za pravdu. Aj tento stavebný zákon sa bude novelizovať. Toto nám už avizoval aj minister dopravy, že jednoducho áno. Je si vedomý toho, že má chyby. Ja len pevne verím, že nezastaví sa teda pri tom, čo je schválené stavebná činnosť a bude prebiehať investičná činnosť v rámci celého Slovenska.
No naozaj je zvykom, že zákony, ktoré sa na poslednú chvíľu prijímajú, tak automaticky ešte budú podstupovať nejaké ďalšie opravy. Keď sa bavíme ešte o tých schôdzach. Vy ste teda povedali, že riadna schôdza najbližšia by mala byť v marci, Ale vraj môže byť ešte jedna mimoriadna, ktorá sa bude venovať len personálnym nomináciám. Hlas stále trvá na tom, že predseda Národnej rady by mal byť Richard Raši. Vy pomôžete zvoliť pána Rašiho za predsedu Národnej rady.
Na toto sa ma pýtali už viaceré médiá, či KDH podporí Richarda Rašiho na predsedu Národnej rady. Najprv poviem jednu dôležitú vec. Už takmer rok nemáme predsedu Národnej rady. Treba zdôrazniť podstatu My sme parlamentnou demokraciou, my nie sme ani premiér s demokraciou, ani prezidentskou. Sme parlamentnou demokraciou. Druhý najvyšší ústavný činiteľ tu už rok nie je. Trošku menej. Kým išiel Peter Pellegrini za prezidenta, jednak áno, ale nemáme ani podpredsedu Národnej rady, ďalšieho. Čiže naozaj tá práca v parlamente je svojim spôsobom ochromená, Je svojím spôsobom paralyzovaná.
A teraz či podporí KDH Richarda Rašiho?
Nie, nepodporíme ho. Nepodporíme ho. 
Máte výhrady voči nemu alebo voči tomu, že nemáte vy podpredsedu v opozícii?
Vládna koalícia si bude musieť vystačiť vlastnými hlasmi na to, aby si ho zvolila. Nie sme na začiatku volebného obdobia, tak ako väčšina opozície, podporila vtedy Petra Pellegriniho, predsedu Národnej rady. Sme niekde inde. Ono aj tá politika sa niekam posunula. My vidíme už to, čo spôsobila vládna koalícia hanebnú novelou trestných kódexov. Že jednoducho toto sa nerobí v slovenskej spoločnosti. A potom prišla, prišla konsolidácia. Potom prišli ďalšie veci. Keď sa dokážu vládni politici postaviť bok po boku s extrémistami. Pri televíznych debatách, tak toto už je naozaj cez čiaru. Oni si týmto ukázali a vlastne aj celému Slovensku, že čo si myslia o ľuďoch, kde chcú byť. Navštevujú diktátorov, diktátorov, totalitné režimy, či už návštevou pána premiéra u Putina, ktorý spôsobil agresiu na Ukrajine, krvavú agresiu pripomínam na Ukrajine. Toto jednoducho my nebudeme tolerovať. A práve preto nemôže čakať pán Raši, že bude zvolený hlasmi opozície.
František Mikloško už viedol Národnú radu. Bol predsedom Národnej rady, vtedy ešte Slovenskej národnej rady a vie, aké sú postupy. Vie, aké sú procesy, vie zachovávať aj štátnu kultúru. Neurobil by hanbu a bol by dôstojným zástupcom. Nemohol by byť on napríklad aj práve nominantom na podpredsedu, keďže ste sa dokázali na ňom zhodnúť ako na predsedovi? Prečo nie na podpredsedovi?
Teraz to poviem trošku s nadsázkou a s humorom. Fero povedal Drobné neberiem. Samozrejme, nerobíme si žiadne ilúzie. Ako predseda by nebol zvolený, ale my si ctíme tú parlamentnú demokraciu a parlamentnú kultúru. Nárok na to má práve PS.
Teraz je to v politike pomerne turbulentné, aj čo sa týka toho, kde ešte ostanú nejakí poslanci. Celkom nábor robí národná koalícia. Od vás sa tam nikto nechystá?

Určite nie. Kresťanskodemokratické hnutie je pevne ukotvené v našom hodnotovom svete a Národná koalícia má program, aký má. A ja sa čudujem všetkým tým, ktorí koketujú práve s národnou koalíciou, keď v programe dokážu mať, že vystúpiť z EÚ a NATO. My vieme, kde je náš hodnotový svet, kde sú. Kde je náš morálny kompas a toto jednoducho určite nie.
Napriek tomu aj vy ste strana, ktorá prišla už o jednu poslankyňu, pani Holečková. Ona v rámci toho, keď odchádzala, povedala, že prestala vašej strane rozumieť a že za kroky, ktoré robila aj legislatívne a poctivú opozičnú politiku, si od vedenia KDH vyslúžila kritiku a obvinenia z individualizmu. Kde teda podľa vás taká tá hranica medzi straníckou a osobnou líniou poslanca?
Ja som bol vždy tímovým hráčom, preto začínam od seba, lebo aj líder a potom aj všetci tí, ktorí sú v tom tíme, by mali byť tímovými hráčmi. Viete, ak začne niekto v ktorejkoľvek a teraz, nehľadiac na pani Holečková, ja to zoberiem takto Parlamentná demokracia je postavená tak, ako je. A ak by sme chceli byť vládnou stranou, vládnou politickou stranou, začali by jednotliví poslanci hovoriť do médií a konať podľa seba tak, ako si povedia. Ono by to nemalo dlhé trvanie a práve preto je lepšie zísť možno z kratšej cesty, rozhodla sa pani Holečková tak, ako sa rozhodla. Ale všetky politické strany a vôbec za tých 35 rokov demokracie sme videli, že boli odchody z politických strán, boli prestupy, boli príchody jednoducho to sa bude diať. To nie je len minulosť. To bude aj v budúcnosti, že to bude. Ale podstata je v tom, aby politická strana dokázala, ak je vládna a chce dodržiavať aj program a tie ústavné veci, ktoré má, aby bola kompatibilná s tým programom, aby dokázala vládnuť, aby nestratila týchto poslancov, lebo automaticky príde aj o vládnu väčšinu. Ale tímovosť je to, čo robí politickú stranu politickou stranou. jednoducho musia ísť v rámci programu, ktorý majú a v rámci hodnôt, ktoré zachovávajú. A o tom je KDH 35 rokov to isté.
Na druhú stranu, bolo to práve nejaké návrhy, čo sa týkali toho trestného kódexu a v prípade toho, aby minister spravodlivosti a generálny prokurátor nemohli svojvoľne prepúšťať ľudí z väzenia, to ide proti nejakej identite KDH
 Z nášho právneho pohľadu tieto návrhy vtedy, keď to predkladala pani Holečková, neboli dobre pripravené a vyjadrili sme sa tak, ako sme sa vyjadrili. Bolo to jej rozhodnutie.
Kritika na vašu stranu sa zniesla aj zo strany bývalého europoslanca Ivana Štefanca. Ten kritizoval vašu pani manželku, pani Miriam Laxman, pretože na plenárnej schôdzi v Štrasburgu nehlasovala za pomoc Ukrajine a dodal Je nanajvýš pokrytecké v jednom týždni pochodovať za ochranu života a zároveň ho nechráni vtedy, keď treba. Takže tej kritiky asi dovnútra strany je viac.
Ono to je trochu inak. Pán Štefanec teraz nie je Europoslancom, preto som bol býval Štefanec. Neviem, či vôbec členom KDH. Takže toto by som pokladal za irelevantné. Ale keď sa do nejakej legislatívy vnášajú aj veci, ktoré tam nepatria, tak jednoducho nemôžem za to hlasovať. A vtedy sa vnášali do legislatívy, ktorá mala zhodnotiť alebo posunúť finančné prostriedky pre pomoc Ukrajine. Aj ideologické a kultúrno etické témy. A tam jednoducho Miriam Laxman hlasovala inak. Za všetky predchádzajúce legislatívy v tomto v týchto hlasovaniach hlasovala za. Až v tomto jednom rozhodujúcom povedala, že nie. A to je presne. Európska únia, voči ktorej máme výhrady, ale aj napriek tomu, že máme voči nej výhrady, nechceme z nej odísť. Chceme napraviť tieto veci. Akonáhle sa bude Európska únia ideologicky ovať a budú sa vnášať do každého legislatívneho procesu kultúrne a etické témy. Tak jednoducho toto nebude dobrá cesta. A práve preto aj my prichádzame s našimi ústavnými zmenami alebo s našimi ústavnými, s naším ústavným zákonom, ktorý hovorí o zvrchovanosti členských krajín a v tomto prípade Slovenska v kultúrno etických otázkach. My sme s tým začali ako KDH už v roku 2002, keď sme prijali a boli sme lídrami Deklarácie o zvrchovanosti Slovenska pred Európskou úniou alebo voči ostatným európskym krajinám v EÚ a bola prijatá v Národnej rade. KDH ju pripravilo túto deklaráciu a na základe tejto deklarácie teraz pripravujeme ústavný zákon, ktorý bude hovoriť o podobných ústavných zmenách a bude hovoriť o tom, že Európska únia nám v kultúrno etických veciach a budú zadefinované, ktoré nebude mať právo diktovať, hovoriť a meniť naše rozhodnutia.
Zároveň ešte povedali aj na tlačovke aj vaši kolegovia, aj pán Karas, že ešte sa tam budú preciťovať nejaké ďalšie požiadavky. Svoj vlastný ústavný zákon dáva aj predseda vlády Robert Fico. Vy ste povedali, že návrhy Roberta Fica na zmenu ústavy v otázkach definície pohlavia adopcií sú falošná hra. Hráte aj vy falošnú hru? Aj vy chcete presadiť zmenu? Dokonca práve tej pohlavia riešil aj pán Karas na tlačovej konferencii.
No v prvom rade treba povedať, že my sme prišli s našimi ôsmimi ústavnými zmenami alebo rámcom ústavným rámcom v ôsmich témach už v roku 2024, v júni a začiatkom júla, kde sme to predstavili a som presvedčený, že bude pomocou pre občanov, ale vôbec aj pre legislatívu, ktorá sa bude tvoriť a dotvárať, aby to bolo ukotvené v rámci ústavného práva alebo ústavných noriem. Našu legislatívu pripravuje pán Karas. Pripravuje ju jednak tým, že prednáša európske právo, čiže je v tejto téme doma, pripravujú ďalší dvaja univerzitní profesori, ktorí sú odborníci práve na ústavné právo a dotvárajú ju aj naši odborníci na jednotlivé sekcie, ktoré tam budú zadefinované. Ja chcem povedať jednu vec. Vládna koalícia nedisponuje sedemdesiatimi šiestimi hlasmi, častokrát v Národnej rade. Nechajte ma dopovedať, ja to vysvetlím. A zrazu chce položiť na stôl 90 hlasov. Ja chcem povedať asi to, že my možno nemáme väčšinu a predpokladám, že mnohí poslanci z opozície zahlasujú. Ale garantujem vám, že náš ústavný zákon, ktorý chystáme, bude kvalitnejší. Bude lepší. My ho vo štvrtok tento týždeň, ktorý príde predstavíme, bude tlačová konferencia, kde budú zadefinované jednotlivé časti. Budú tam naši odborníci, ktorí ho. predstavia, ukážu a garantujem vám, že bude lepší.
Čiže nezahlasuje za ten zákon, ktorý dáva Pán Fico, chcete, aby zahlasovali oni za vás?
Ja som presvedčený, že ani nebudeme hlasovať o tom jeho a chcem vám povedať aj prečo ten jeho zákon má jednoducho taký problém, že musela by zaňho zahlasovať veľká časť opozície. Ani samotných jedenásť hlasov. KDH by nestačilo na to, aby Ficov zákon prešiel. Ja mám vážnu otázku, či vôbec koaliční poslanci dokážu zahlasovať za ten jeho. A čo je? Čo je možno tak pre ilustráciu lepšie? Už jedna z opozičných strán povedala, že keď KDH predstaví svoju ústavu, svoje ústavné priority, tak hnutie Slovensko za neho zahlasuje.
Čiže ste lepšia východisková pozícia pre takéto zmeny než Smer?
No ak chce niekto zmeniť ústavu, tak my už niečo máme položené, my niečo predstavíme. Máme aj časť opozície a ja som presvedčený.
Ak si Smer osvojí vaše návrhy, podporíte to?
To je hudba ešte možno niekoľkých mesiacov, takže tam ešte nie sme. Ale čo je ešte možno lepšie je to, že v niektorých našich ústavných zmenách alebo prioritách, o ktorých hovoríme, sú aj veci, ktoré s ktorými by mohli byť stotožnení aj liberálne strany.
Napríklad ?
SaS alebo Progresívne Slovensko. Počkajme do štvrtku.
Niečo prezraďte, keď hovoríte, že aj liberálne strany by si dokázali osvojiť viac. Aspoň trošku naznačte.
Nie.
Čo sa týka práve tej možnej spolupráce alebo spolupráce so stranou Smer, v prípade napríklad aj tohto ústavného zákona. Žiadne stretnutie zatiaľ nebolo medzi vami?
My sme mali takto. My sme mali viaceré stretnutia, ale to neboli oficiálne stretnutia so stranou Smer alebo s nejakou konkrétnou koaličnou stranou alebo opozičnou stranou. My, keď sme predstavili naše ústavné priority, začali sa vypytovať mnohí politici aj z koalície, aj z opozície.
Čiže také štandardné kolečko, že ste niečo povedali?
Boli to také debaty naozaj neformálne. Na chodbách parlamentu alebo kdekoľvek sme sa stretli. Nič oficiálne, žiadne oficiálne stretnutie sme na tieto ústavné priority ešte nespustili.
Niektorí politológovia videli za tými návrhmi, ktoré dáva predseda vlády Robert Fico takú uzdičku práve pre vašu stranu, aby zistil vašu ochotu s nimi spolupracovať. Viete teda spolupracovať s touto vládou, poprípade pri ktorých témach si to predstaviť viete?
Nám už dávajú pečiatku niekedy, že však keď sa rozpadne vládna koalícia, tak samotné KDH zaberie, alebo že pomôže svojimi hlasmi. Vždy som povedal aj pred médiami, že nemôže sa vládna koalícia spoliehať na hlasy KDH. My jediní. Neviem, či má nejaká iná politická strana Uznesenie máme zadefinované aj v uznesení, že do koalície so Smerom nepôjdeme. My sme to povedali pred kampaňou a povedali sme to aj potom, keď sme prišli do Národnej rady. Tie lákadlá boli, ponuky boli, ale my sme jednoducho splnili záväzok a sľub našim voličom. My sme predtým necvičili, my sme nikdy neboli vo vládnej koalícii so Smerom, nikdy sme s nimi nevládali, nikdy sme tam nemali ani žiadneho nominanta. Žiaden z poslancov nebol s nimi vo vláde so Smerom, ale na druhej strane je veľa poslancov v Národnej rade, ktorí mali nejaké funkcie vo vláde v rámci politickej koalície, ktorá teraz vládne. Boli s nimi či už na štátnej tajomníčky, pozíciách alebo na nejakých iných pozíciách na nejakých úradoch. Boli sú v parlamente opoziční politici, ktorí povolili predchádzajúcu vládu, hlasovali za jej ukončenie. Tak nás nech nikto neobviňuje, že my nejakým spôsobom ideme kolaborovali alebo spolupracovať so Smerom. Nie, jednoducho nie. My sme to povedali našim voličom máme výhrady. A zopakujem ešte jednu vec. Po tom, čo sme mali možnosť vidieť, akým teatrálny spôsobom sú schopní vládni politici a politici sa mojkať alebo zrátať s extrémistami, tak toto je pre nás tak hrubá červená čiara, že v žiadnom prípade nie. Jednoducho, jasne a zreteľne hovorím nie a mali by to už pochopiť aj častokrát médiá, ktoré nás posúvajú do tejto roviny. My, náš hodnotový svet 35 rokov nemáme. Zmenená ochrana ľudskej dôstojnosti a ľudského života ostáva nemenná. Z tejto cesty nikdy nezídeme a máme to aj v stanovách.

Ako teda dokážete napríklad spolupracovať s Progresívnym Slovenskom, lebo vylúčili ste teraz Smer a keby rozdával karty Progresívne Slovensko, tam by ste dokázali spolupracovať, lebo k tomu asi čas z vášho elektorátu bude mať veľkú výhradu.
Na to poviem asi toľko, my nemáme ani s vládnou koalíciou žiadnu zmluvu, ani so žiadnou opozičnou stranou, žiadnu opozičnú zmluvu. My sme jednoducho politická strana, ktorá prišla do parlamentu, aby pomáhala ľuďom. Sú veci, ktoré nás spojili aj v rámci opozície. Hanebné novela Trestného zákona. Veď spravodlivosť je univerzálna vec. Spravodlivosť si nemôže nikto privlastniť. To je moja vec a bude si ju držať iba Progresívne Slovensko, ale aj po voľbách. Keby boli náhodou, presne na to vám idem teraz odpovedať a jednoducho vtedy sme sa dokázali k nim postaviť aj na tribúnu A dokázali sme ísť aj na protest, ktorý zorganizovalo hnutie Slovensko, lebo tiež im išlo o to, aby nebola prijatá hanebné novela trestných kódexov. Boli sme tam aj na jednom proteste, aj na druhom, lebo všetkým išlo o dobro občana, o dobro človeka. A teraz či dokážeme spolupracovať s Progresívnym Slovenskom? Na tú otázku je jednoduchá odpoveď. Oni majú vo svojom programe aj kultúrno etické témy, s ktorými jednoducho nesúhlasíme. A povedal som to aj predsedovi a zástupcom ich politickej strany, keď sme boli na rokovaní. Ak dokážu zo svojho programu vytrhnúť a dať nabok tieto kultúrne etické témy, ktoré rozdeľujú spoločnosť a jednoducho spoločnosť je voči SE, potom nevraživosť, môžeme spolupracovať a baviť sa o budúcom vládnutí. Akonáhle to nedokážu urobiť, tak tam jednoducho cesta nebude viesť. Ale debatujeme, diskutujeme, tam ešte nie sme. Ten čas príde. Ten čas príde po budúcich voľbách. Ale treba určite medzi sebou diskutovať a debatovať.
Teraz ste ale povedali, že kultúrno etické témy rozdeľujú spoločnosť. Prečo predkladáte zmeny v kultúrno etických témach? Pretože keď naozaj sa zabetónované niečo do ústavy, tak istá časť spoločnosti bude polarizovaná práve preto.
Ja som vám naznačil, že v našich ústavných prioritách, ktoré chceme predstaviť, budú aj veci, s ktorými podľa mňa nebudú mať problém ani liberáli, ani progresívne si len počkajme, prosím do toho štvrtku, lebo je to moment, kedy to chceme predstaviť a budú tam naozaj dobré veci pre dobro občana.
Vy ste teda tu povedali, že nepôjdete so Smerom napríklad, ale váš kolega Viliam Karas nebol tak jednoznačný, keď sme mu tú istú otázku položili aj v analýzach 24. Poprípade si to môžeme spoločne aj pozrieť, čo povedal.
"Za vstupy do vlaku, ktorý sa podľa nášho názoru rozbehol nesprávnym smerom a zaťaží ľudí a občanov a pripraví ich o veľké peniaze a najmä rodiny s deťmi. Tak jednoducho do toho my nastúpiť a tváriť sa, že sa nič nedeje, to nevieme.
Dobre a vedeli by ste sa tváriť, že sa nič nedeje po voľbách, že by ste sa napríklad spojili so Smerom a hlasom.
Pozrite to sú všetko špekulácie. KDH je svojprávny a samostatná strana s obrovskou históriou. Budeme oslavovať 35 rokov.
Vylúčiť takéto spojenie asi ale neviete momentálne?
Prečo by sme začali vylučovať jedných druhých?
Sú strany, ktoré to robia Napríklad, preto sa pýtam.
Keď nemáte čo povedať a nemáte program, tak začnite vylučovať a tvári a schytať nejakú popularitu. Ja tomu hovorím, že povrchnej popularite jednoducho treba hovoriť ľuďom veci, ako sú a predstavovať im alternatívu, ako by sme veci robili my tak ako by sme my konsolidovať ich, ako by sme podporovali rodiny."
Ja nebudem nikoho vylučovať, ale vy ste vylúčili, takže máte to jednotné v strane?
Ale ani nepovedal, že ideme so Smerom.
To ale stále nevylúčil, samozrejme, ale vy ste vylúčili, že pôjdete so Smerom
Ja vam poviem tak, že máme uznesenie, ktorým sme zaviazaní jednoducho.
To sa vie ale zmeniť.
Vie sa meniť, zatiaľ nie je zmenené. Čiže práve na základe tohto uznesenia som povedal to, čo som povedal.
Keď sa bavíme o týchto uzneseniach, myslíte si, že budete, keď sa budú rozdávať karty stále predsedom, nemôže sa vyvolať, lebo nejaký kongres, SMER alebo čo snem podľa tohto niečoho, Lebo takéto sme videli v minulosti napríklad v SaS, že chceli zvrhnúť napríklad svojho predsedu. Vy máte istotu, že vaše poverenie bude platiť celú dobu, ako ste sa rozhodli naposledy?
Teraz myslíte predsedu KDH?
Áno.
Jaj, tak KDH je možno jedinou politickou stranou, ktorá kontinuálne 35 rokov funguje a dokáže meniť predsedu a nezaniká odchodom predsedu. Neviem, či sú také politické strany, ktoré držia alebo trvajú viac ako desať rokov na Slovensku a po výmene predsedu dokázali fungovať ďalej. KDH má už piateho predsedu a budeme mať tento víkend, ktorý príde na oslavu 35 teho výročia vzniku KDH. Kluby KDH dokonca začali vznikať hneď po nežnej revolúcii. Už v decembri 89. A 17. februára vzniklo samotné KDH. A ja vám poviem, že ja budem rád, ak po Milanovi Majerského a prepáčte, že hovorím v tretej osobe, príde nový a lepší predseda. Ono by to tak malo byť, že predseda by nemal byť pripnutý k svojej stoličke, že som tu raz a navždy. Ja budem iba rád, ak príde lepší predseda a budeme vládnou politickou stranou. Veď toto je dielo. Ja som súčasťou KDH 35 rokov. Už ako študent vysokej školy som prišiel do KDH a nemenil som politické tričko, Hoci tých ponúk bolo naozaj veľa a boli lákavé a volali ma do kade ktorej strany, aj tých, ktorí boli odídenci, či už Daniel Lipšic, Radoslav Procházka, keď zakladali svoje politické subjekty a dnes naozaj vidíte, že KDH tu je aj napriek tomu, že malo sedem a pol ročnú absenciu Národnej rady.
Ale zmena zatiaľ nebude na poste predsedu. Nemáte také indície v strane?
Ja som pripravený diskutovať s každým silným kandidátom na predsedu, aby bol lepší ako som ja.
Vy sedíte momentálne na troch stoličkách by sa dalo povedať, lebo ste predsedom strany, ste poslanec Národnej rady a ešte ste aj županom. V ktorej úlohe sa cítite najlepšie?
Najlepšie sa cítim v úlohe, keď vidím na konci služby, ktorú doručuje človeku spokojného občana. Naozaj v pozícii Národnej rady je tá služba alebo dobe tej služby, ktorá sa chváli veľmi dlhá. V prípade pozície župana viem, že keď sa niečo pripraví, schváli sa v zastupiteľstve samosprávneho kraja. Tá služba mu vie byť doručená omnoho rýchlejšie. A tu väzí možno aj ten problém vôbec Slovenska, že my nevieme posunúť kompetencie tak, ako to v západných civilizovaných a vyspelých dobrých ekonomikách nevieme posunúť kompetencie na nižšiu úroveň v rámci princípu subsidiarity. Chceme to mať všetko na tých najvernejších poschodiach na ministerstvách, ale vyspelé krajiny to dávajú na čo najnižšiu úroveň. Ten princíp subsidiarity hovorí o tom, že ak si to vie zabezpečiť obec či kraj, dajme im kompetencie aj peniaze. A presne o tom to má byť. Čiže tá skúsenosť. Ja som bol aj primátorom, bol som alebo som aj županom, čiže viem, čo človeka trápi. Dnes, keď vypadnú, teraz poviem úplne nás bagatelizoval tom prípade technické služby a nevezmú vám odpad. Vy to viete hneď na druhé ráno, že prečo mám plnú kontrolu, Kde dám smeti? Jednoducho tam je človek v tesnom dotyku s konkrétnou životnou realitou. Keď mu nepríde autobus, keď mu vyvezú smeti atď. Keď zatvoria škôlku, školu. A toto má v rukách samospráva. A práve preto chcem, aby človek mal čo najrýchlejšiu službu a to, že som tu v politike v tej veľkej, je presne o tom, aby sme kompetencie aj financie presunuli v rámci decentralizovaného procesu na čo najnižšiu pozíciu. Ak toto bude, nebudeme musieť ani riešiť zložitý konsolidačný balík, ktorý tu je teraz a zaťažuje občanov, lebo vo februárových výplatách zistia ľudia zrazu, že Aha, tak ja mám o niekoľko stoviek menej. Teraz príde im výplata tento týždeň a zistia na výplatnej páske. Ale prečo tu nemám daňový bonus? Prečo tu nemám nejakých 200 300 eur? Čo urobím s tými mojimi troma deťmi? Ako im zabezpečím krúžky, škôlku, školu? Chlapec chodí na strednú školu, možno aj na internáte, veď to všetko stojí peniaze. A presne toto. Preto som v politike KDH bola vždy stranou regiónov. KDH bola vždy politickou stranou, ktorá sa snažila pomôcť tým najslabším, najmocnejším a priniesť mu tú službu, ktorá si politika vyžaduje.
Ja to chápem, len potom sa dostávate do takej pozícii, že jeden deň kritizujete vládu a druhý deň potom ďakujte vláde na výjazdovom rokovaní, či to nie je také trošku protichodné.

No zatiaľ som ešte nemal za čo ďakovať, lebo my sme na výjazdovom rokovaní vlády a zrejme mierite na výjazdové rokovanie vlády na Červenom Kláštore v Červenom Kláštore. My sme nedostali žiadnu konkrétnu vec, dostali starostovia. Samosprávny kraj nedostal nič. Možno by som mohol namieriť aj kamery na to, že prečo je tak selektívne riadená aj táto výjazdová alebo tieto výjazdové rokovania vlády, keď prídu do Trenčianskeho kraja a dajú županovi Baškovi, kolegovi, s ktorým dobre veľmi dobre vychádzam 5 miliónov eur na hokejovú akadémiu, ktorá ešte nie je dobudovaná, tak nie je to politická výhoda tohto rozhodovania. A keď prídu do Prešovského kraja a nedajú 5 miliónov eur na hokejovú akadémiu, ktorá už je dobudovaná, Stredná športová škola, ktorá je jedna z troch najlepších škôl na Slovensku vôbec všetkých škôl, lebo na jedno miesto sa hlási šesť záujemcov. Je tam pretlak veľký, v Poprade stredná škola, rodinkárstvo. Vidím za tým jednoducho politické tričko. Takto sa nemá rozhodovať. Takto sa nemôžu rozdeľovať financie. Na základe politických tričiek. A toto sa tu deje. Jeden dostane a nemá to dobudované, druhý nedostane, hoci to už funguje. S tým jednoducho nebudem nikdy súhlasiť. Áno. Rozdeľujú sa peniaze na základe politického trička a toto aj kritizujem. Toto som aj povedal, to som povedal aj na výjazdovom rokovaní vlády. Prečo tam už majú? A Prešovský samosprávny kraj, ktorí to dobudoval, nemá, hoci prísľuby boli niekoľko rokov? Neviem, či to už nie je nejakých sedem alebo osem rokov. Hokejová akadémia mala stáť v každom jednom kraji. My sme všetci silní národovci. Keď naši vyhrávajú a dávame si dresy a tlieskame našim a dávame si vlajky dokonca na autá, keď sú majstrovstvá sveta. Ale keď má štát pomôcť tam, kde sa vychovávajú talenty a tam sa vychovávajú talenty, príďte sa tam pozrieť. Naozaj, aká to je kvalitná škola a dali sme tam vlastné peniaze. Čiže s týmto ja súhlasiť nebudem. Že takto sa politicky rozdeľujú aj peniaze.
Ešte by som sa dotkla toho okrúhleho stola, ktorý z ktorého ste sa vy zúčastnili ako jediná opozičná strana. Vaši kolegovia mali k tomu viaceré výhrady. Vraj nijakým spôsobom to ničomu nepomôže. Čo sa týka toho stretnutia, pomohlo to niečomu konkrétnemu? Sú to nejaké konkrétne výsledky, ktoré vy dokážete vyzdvihnúť?
KDH bolo vždy pokojnou silou, konštruktívnou politickou silou a my si ctíme aj parlamentnú demokraciu. Ctíme si aj ústavné funkcie. Pozvánku Do Prezidentského paláca sme dostali všetky politické strany opozičné okrem hnutia Slovensko. Boli tam dve prázdne stoličky a som presvedčený, že tam mali byť tri prázdne stoličky. Pozvanie malo dostať aj hnutie Slovensko Je tiež zástupcom opozičnej strany. Ako chce pán prezident hovoriť o prinášaní pokoja do spoločnosti, keď už tam v tom rozdelení bol nepokoj. Nebol tam pozvaný každý jeden zástupca. My sme to prijali preto, lebo sme iniciovali našim listom z predsedníctva KDH pána prezidenta, aby prijal, aby nás prijal, aby nás vypočul, lebo nás znepokojuje odklon od Európskej únie. V tom čase, keď sme ho písali a ešte nedali deklaratívne najavo ústavní činitelia, že nechcú odísť. A potom sme aj opoziční lídri napísali spoločný list. PS SaS a KDH, aby nás prijal Pán, ale nebolo reflektované. Pán prezident si zvolil svoj vlastný systém a prijal tam aj zástupcov koalície. Jednoducho, rozhodli sme sa my ako svoj byt, politická strana, že tam pôjdeme. Ctíme si aj inštitút prezidenta. Prezident to bude ešte viac ako štyri roky a jednoducho bude aj pri zostavovaní najbližšej vlády. Ctíme si ten inštitút, ale na tomto stretnutí som aj jasne povedal pánovi prezidentovi a vôbec sa za to nehanbím. Ja som to aj medializoval, že mal by sa vedieť on ako prezident, ktorý by mal byť nadstranícky, odstrihnúť od svojej vlastnej politickej strany, ktorej ktorej bol predsedom, od politickej strany hlas a že nemal by sa zúčastňovať pracovných kongresov, hlasu, na ktorom na ktorom bol v podstate...
Ešte stále tá otázka ostáva vo vzduchu. Pomohlo to niečomu konkrétnemu?
Neviem. Ja som problémy pomenoval a na tlačovom brífingu. Ja som nešiel na spoločnú tlačovku s ostatnými koaličnými lídrami. Išiel som samostatný brífing, kde som povedal, že pán prezident by mal prinášať pokoj. Mal by sa snažiť o pokoj na Slovensku a to, či oni teraz deklaratívne povedia, že chceme byť súčasťou EÚ a NATO, budú musieť vedieť naplniť skutkami. Zatiaľ. Ten čas je krátky a to neviem po štyroch či piatich dňoch vyhodnotiť, či áno alebo nie, ale jednoducho, ak oni budú navštevovať totalitné režimy, ak budú navštevovať Putina, ktorý krvavou agresiou ničí Ukrajinu, ak budú navštevovať Čínu, tak nemôžu hovoriť, že Európska únia, kde by mali častejšie cestovať naši politickí lídri, predstavitelia vládnej koalície a tam by mali rokovať s našimi partnermi, ktorí sú našimi prirodzenými politickými partnermi, tak vtedy nemôžeme hovoriť, že naplnili to, čo sa tam za tým okrúhlym stolom povedalo.

Bola podľa vás chyba, že sa ostatné opozičné strany, ktoré boli pozvané nezúčastnili na tomto okrúhlom stole?
Ja to nejdem hodnotiť, že či mali alebo nemali, je to na nich. Tu aspoň vidíte, že tak ako som povedal pred chvíľou, že KDH nemá žiadnu opozičnú zmluvu s týmito politickými stranami, naozaj my si vieme nájsť priestor aj životný, aj politický, aj aj po ich boku. Vieme aj spolupracovať, vieme sa ich spojiť v niektorých veciach. Mali sme nie jednu spoločnú tlačovú konferenciu. Boli sme na nejednej tribúne spolu, keď sme bojovali za spravodlivosť. Ale jednoducho prijať pozvanie od prezidenta. Z môjho pohľadu sa patrí a tam bol vytvorený priestor na to, aby sme aj slušným pripomínam slušným spôsobom povedali kritiku. A keď sa naplnili námestia, aby som trošku odbočil, ale to má súvis práve aj s týmto okrúhlym stolom, lebo my sme hovorili aj o tom odklonu od Európskej únie aj o bezpečnosti. Tak tie námestia sa nenaplnili, pretože zrazu niekto si zmyslel, že ideme bojovať za to, aby sme ostali v únii. Veď to boli ústavní činitelia, podpredseda Národnej rady. A potom neskôr z časti to preberal aj pán premiér. Že úvaha nad odchodom z Európskej únie. Ono ono to bolo vyslovené a keď to bolo vyslovené, tak jednoducho ľudia sa zľakli. Veď až 90...
Vy viete vylúčiť, že sa nemôže stať taká situácia, kedy by aj vaša strana povedala, že nie je ďalšia budúcnosť možná v Európskej únii a NATO. Bavíme sa možno aj o dekádach, nebavíme sa o zajtrajšom dni.
No ja vám to poviem asi z takého ekonomického prostredia. Teraz 90 percent financovania verejných investícií, ktoré vôbec sú v priestore železnice, nemocnice, školy, sociálne zariadenia, Európsky sociálny fond, cezhraničné projekty, kde sa opravujú cesty atď. Kupujú sa autobusy MHD a tak ďalej. Toto všetko sú financie z Bruselu. Z toho teraz poviem prehnane a jazykom niektorých koaličných politikov z toho zlého Bruselu. No veď by sa zastavil život na Slovensku, prestalo by sa investovať. Začalo by obrovské prepúšťanie. To obrovské prepúšťanie by spôsobilo to, že rodiny by jednoducho prišli o otcov, lebo by museli ísť pracovať niekde do zahraničia a toto by spôsobil odchod z Európskej únie. Momentálne sme čistým prijímateľom, ale o niekoľko rokov nebudeme už. Potom už môže silne ten tlak zospodu zdola, ako treba vysvetľovať ľuďom, že aj napriek tomu bude stále dobré, že sme v tomto priestore. Ja som presvedčený, že tak ako vznikla Európska únia v povojnovom období, keď bola zdecimovaná celá Európa druhou svetovou vojnou a boli to práve kresťanskí demokrati, ktorí stáli pri základoch a zrode Európskej únie, boli to kresťanskí demokrati, ktorí zabrali, práve keď bolo najťažšie. Vtedy tí kresťanskí demokrati povedali Tak vytvorme úniu, ktorá bude konkurencieschopná všetkým ostatným ekonomikám A zistili sme, že dokázala práve Európska únia vybudovať najsilnejšiu ekonomiku vôbec na svete. Bol to hnací motor. Nielen vtedy vtedajších členov postupne zistili aj ostatné krajiny, ktoré si chceli nechať status nejakej nezávislosti. Že tá Európska únia má pre nich prínos. Veď keď prišlo Portugalsko či potom Rakúsko do EÚ, zrazu zistili, že ako sa naštartovali ich ekonomiky. A potom, keď prišli krajiny V4 a samotné Slovensko, tak naozaj to bolo niečo. Môžem povedať, že až bombastické. Chybou je akurát to, že sa nevieme poučiť od okolitých krajín. Napríklad Poliaci majú v rámci eurofondov na regiónoch a už som o tom hovoril až 44 percent. My zatiaľ stále iba 19 percent eurofondov máme na regiónoch. Ak by sme dokázali dať polovicu eurofondov na regióny, omnoho skôr by sme ich vedeli čerpať Zo súčasného aktuálneho programového obdobia čerpáme iba tri percentá.
Keby ste schválili práve pána Rašiho na predsedu parlamentu, možno tam bude iný minister, ktorému sa podarí lepšie čerpať.
Tak reči už sú všelijaké. Kto každý by mal ísť na Miri na ministerstvo regionálneho rozvoja? Uvidíme, necháme sa prekvapiť. Pre nás je kľúčové naozaj, aby občan čo najskôr dostal službu, ktorú mu štát má garantovať, aby nebolo viac štátu, ale viac občana. My máme takú slovnú hračku. Možno, že aká rodina, taká dedina, aká dedina, taká krajina. Žiaľ, niektorí vládni politici sa riadia tým, že aký štát také my povieme, budú rodiny? Nie. Zdola to má ísť zdola a tak je budované aj KDH.
Tak veríme tomu, že naozaj bude ten občan v záujme každého politika. Preto si vás vlastne volíme, aby ste nás zastupovali. Ďakujem veľmi pekne, že ste prijali pozvanie do Politiky 24.
Ja ďakujem za pozvanie a prajem peknú nedeľu.

Súvisiace články

Najčítanejšie