Toto je začiatok konca vládnej koalície, povedal predseda KDH Milan Majerský v relácii Politika 24
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Sú v opozícii, no na rozdiel od ostatných rokujú aj s koalíciou. S opozíciou ich spája kritika vlády, s koalíciou zase záujem o presadzovanie kultúrno-etických tém. Hrajú dvojakú hru alebo si takto len razia vlastnú cestu? Reč je o Kresťansko-demokratickom hnutí. V POLITIKE 24 sme privítali lídra KDH Milana Majerského. Ten hovoril aj o začiatku konca vládnej koalície, ktorej sa podľa neho drolia poslanci.
Ako to hodnotíte, že sa nedokázala koalícia ani vyskladať na to, aby ste mohli prebrať všetky zákony, ktoré sa presúvali s predchádzajúcich schôdzí?
Ono je to paradox celého toho, že vládna koalícia tvrdí, že sú pevní a majú hlasy. Chcú meniť ústavu. Na druhej strane ale my sme svedkami toho v parlamente, že už v roku 2024 sa presúvali zákony z mesiaca na mesiac. A potom prišiel december a presunuli sa na február. Lenže aj ten február vidíme, že nebola riadna schôdza, ale bola mimoriadna. Prebrali sa iba zdravotnícky a stavebný zákon a odsúva sa to na dvadsiaty piaty marec. Stále samozrejme sú všelijaké šumy, že možno prídeme o týždeň skôr do práce v marci pred tým 25-im.
Ale to je známka toho, že vládna koalícia naozaj nedokáže pevne a dôrazne vládnuť s tým, že sa jej drolia poslanci, odchádzajú z klubu do klubu a nedokážu garantovať väčšinu. Samozrejme, stavebný a zdravotnícky zákon im prešiel.Ale ja som presvedčený o tom, že toto je iba začiatok konca tejto vládnej koalície, keďže nedokážu naozaj vyzbierať tie hlasy, aby normálnym spôsobom, v rámci programu, ktorý je stanovený, sme rokovali o zákonoch, ktoré sú v podateľni Národnej rady.
Politika 24 - Milan Majerský
Uvidíme teda naozaj, ako si vyriešia tie vnútro koaličné spory. Momentálne sa rokuje o tom, či sa nebudú meniť práve ministri. Keď sme sa bavili o tom, že na tej mimoriadnej schôdzi ste riešili zdravotnícke zákony, vy ste sa v KDH zdržali. Prečo ste nehlasovali za? Lebo bola naozaj ohrozená dostupnosť zdravotnej starostlivosti.
My sme mali voči týmto zdravotníckym zákonom výhrady, ale mali sme aj pozmeňovacie návrhy. Pozmeňujúce návrhy spočívali v tom, že chceli sme jednak pozerať viac na pacienta ako iba na lekára, lebo zmyslom zdravotníctva a všetkých legislatívnych zmien by malo byť práve dobro pacienta. Žiaľ, vyrušilo nás aj to, že líder odborárov povedal, že nech sa neopovážia poslanci dávať pozmeňujúce návrhy. Tak moment, my sme naozaj volení zástupcovia a naši zástupcovia v rámci KDH, pán František Majerský a Peter Stachura pripravili dobré pozmeňujúce návrhy. Naozaj aj v tomto zákone, ktorý prešiel, musím vyzdvihnúť, že sú tam veci ohľadom napríklad zvýšenia transparentnosti, ktoré prešli, aby nemocnice na Slovensku boli transparentnejšie v rámci obstarávania a tak ďalej, alebo zrušenie trestnoprávnej roviny voči lekárom. Toto sú pozitíva, ale na druhej strane nás vyrušilo práve to a tam sme mierili našími pozmeňujúcimi návrhmi zo 40 hodín na 37,5 hodiny normatívy pre výkon lekárov v nepretržitej službe. Potom taktiež nás vyrušilo aj to, aby tie minimálne normatívy, ktoré určujú fungovanie v rámci nemocníc. To znamená, koľko pacientov na jedného lekára má byť stanovených, toto nás tiež vyrušilo. A s tým nemôžeme jednoducho súhlasiť. A práve preto sme toto nepodporili.
Ja práve pri tých normatívov poviem tú druhú stranu, pretože už teraz sa lekári sťažujú, že nie sú dodržiavané a už boli nastavené. Pri tých normatívov, keď budú dodržiavané, tak sa zníži preťaženie zdravotníkov. Zvýši sa bezpečnosť pacientov, pretože nedostatok personálu môže viesť naozaj v chybách a diagnostikovaní. Zastaví to možnože aj odchod lekárov, lebo toto sú tie argumenty, ktoré malo LOZ. A vraj tiež ide iba o plnenie požiadaviek z dohody medzi vládou a práve lekármi a sľubujú si o to, že sa zvýši aj atraktivita lekárskeho povolania. Ja však by som vypichla práve tie prvé dve. Zníženie preťaženia zdravotníkov nie je práve to, čo pomôže tej lepšej zdravotnej starostlivosti?
No v prvom rade treba povedať, že normatívy, ktorými sa riadime, sú 17 rokov staré. Naozaj neboli revidované, neboli prehodnocované.
Teraz sú ale.
Teraz sú, ale aj napriek tomu, my sme dali nejaké poslanecké pozmeňujúce návrhy KDH. Naozaj sa pripravilo a boli sme jedinou politickou stranou, ktorá konštruktívne pripravil, pristúpila aj k týmto hlasovaním na tejto mimoriadnej schôdzi, ale jednoducho, nemohli sme toto podporiť a jednoducho sme sa zdržali.
Nejde to potom proti pacientovi?
Výhodou výhodou celého tohto legislatívneho procesu je to, že lekári neodídu. Toto je jediná výhoda. Ale som presvedčený a určite mi dáte potom za pravdu: možno prejde pár mesiacov, že tento zákon bude novelizovaný, lebo nie je dobrý. Bude musieť byť novelizovaný, aby sa viac pozeralo na pacienta, aby pacient mal istotu, že bude o neho postarané. Teraz napríklad prechádza revíziou aj RZP. Ja som napríklad šokovaný z toho, prečo napríklad pri tuneli Branisko má byť zrušená na stanici Behárovce RZPčka. Jednoducho toto sú vážne veci, tam dôjde k nejakému nešťastiu a celé to územie, ale aj samotný tunel bude bez konkrétnej rýchlej zdravotnej a lekárskej pomoci.
Celú reláciu Politika 24 s Milanom Majerským si môžete pozrieť aj tu: