Čo povedal premiér Robert Fico v relácii Politika 24
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Prvým hosťom novej relácie Politika 24 s moderátorkou Lenkou Ježovou bol predseda vlády Robert Fico (Smer-SD). Opýtala sa ho nielen na to, či nie sú slová o štátnom prevrate predsa len prehnané, či nebolo chybou vylúčiť dvoch poslancov Hlasu v čase, keď má koalícia problém s väčšinou v parlamente, alebo ako je to s prípadnou rekonštrukciou vlády.
Štátny prevrat. Slová, ktoré v demokratickej krajine zaznievajú len v mimoriadne vážnych časoch. Slovenská vláda tvrdí, že má informácie o organizovanom pokuse o zvrhnutie vlády s podporou zahraničných aktérov. Aké sú jednoznačné dôkazy? Prečo nám vláda predstavuje po častiach len indície a okrem jedného vyhostenia nedošlo k obvineniu ďalších osôb? Sú využívané bezpečnostné zložky na zastrašovanie koaličných poslancov, ako to niektorí tvrdia? Bola to politická chyba vylúčiť dvojicu poslancov z hlasu a dostať tak vládu papierovo do menšiny? Podarí sa rozklad koalície zvrátiť a príde k rekonštrukcii vlády? Aj na tieto otázky budeme hľadať odpovede v Politike 24, ktorú okrem našej televíznej obrazovky môžete sledovať aj na našom Facebooku Politika JOJ 24 Dnes pozvanie prijal predseda vlády Robert Fico. Dobrý deň.
Ďakujem za pozvanie. Cítim sa ako pokusný zajac, ale nevadí. Som prvý vo vašej relácii.
Tak hádam sa nebudete cítiť ako pokusný zajac. Ďalej verím tomu, že ste politik, ktorý naozaj má za sebou viaceré diskusie. Poďme sa pozrieť najskôr na tú zásadnú tému, ktorá najviac momentálne je šírená v rámci spoločnosti. V piatok ste povedali na tlačovej konferencii, že v pozadí organizovania protivládnych protestov je Gruzínska národná légia. Jej veliteľ, Mamuk Mamulašvili je medzi tými, ktorí momentálne majú zákaz vstupu na naše územie. Vy ste rovno povedali, že ich oficiálne riadi ukrajinská rozviedka ministerstva obrany a že ich nepochybne pripravujú na špeciálne operácie v zahraničí. Sú to presne vaše slová citované. Hlavné spravodajské riaditeľstvo Ministerstva obrany Ukrajiny tieto obvinenia vraj dôkladne preskúmalo a zaslalo reakciu. Budem citovať, ak dovolíte. V jeho štruktúrach neexistuje jednotka s názvom Gruzínske národné légie. A pokiaľ ide o osobu, ktorá bola spomenutá na tlačovej konferencii, nie je príslušníkom ukrajinských ozbrojených síl. Nemá žiadne spojenie s ukrajinskou rozviedkou a nevykonáva žiadne úlohy alebo misie na príkaz HURMO Ukrajiny. Táto osoba ukončila akýkoľvek kontrakt s medzinárodným regiónom Ukrajiny ešte v apríli 2023 a doteraz ho neobnovila. Takže moja otázka je, že odkiaľ máte tie informácie, že muž je členom rozviedky?
Čo mali povedať podľa vás na Ministerstve obrany Ukrajiny? Viete, zase začíname túto reláciu typicky po slovensky, že vôbec tu nikoho nezaujíma, aká je nezamestnanosť. Nikoho tu nezaujíma čo budeme robiť s plynom, ktorý o chvíľku nebude.
Samozrejme, máme to v našich diskusných témach.
Nikoho to nezaujíma nič. Každého zaujíma iba to, ako túto vládu dostať na kolená a ju vymeniť za vládu niekoho iného. Pani redaktorka, veľmi jednoducho a značne chcem povedať - naše spravodajské služby, ktoré profesionálne pracujú v rámci zákonnej činnosti, zistili, že existuje plán, konkrétny plán na organizovanie protestov na Slovensku, ktoré mali skončiť tým, že protestujúci mali ísť a okupovať vládne budovy. To naozaj je plán, ktorý existuje a tento plán bol šírený prakticky okolo 160 ľudí na Slovensku tento plán dostalo. Všetko ľudia typu pána Rizmana, partnera pani Čaputovej, Zastavme korupciu a tak ďalej a tak ďalej. V tomto pláne bolo napísané, že sa bude akokeby akcelerovať tá činnosť, že najprv to bude nejaké stretnutie, potom budú okupovať vládne budovy, potom zastavia činnosť vlády. Potom chcú pozvať medzinárodné spoločenstvo sem. Jasný plán, ako jednoducho urobiť na Slovensku neporiadok. Potom sme boli svedkami troch udalostí, ktoré mali byť akousi by som povedal rozbuškou. Najskôr to bol útok na kataster, pretože chceli dokázať, že tým, že ľudia nebudú mať základné informácie o svojich majetkových pomeroch tak, ako keby, by sa malo postaviť celé Slovensko proti vláde. Potom je to útok na Všeobecnú zdravotnú poisťovňu, ktorý stále pokračuje. A samozrejme výmysel, že Slovensko má vystúpiť z Európskej únie. To je absolútne klamstvo, ktoré šíri opozícia každý boží deň. A do toho sa nám tu pohybujú ľudia, ktorí sa kamarátia s organizátormi týchto protestov, ako je Mier Ukrajine. Je to starý pán Šimečka. Špeciálne cvičený chlapci, ktorí boli pri Majdane v Kyjeve, ktorí boli pri Majdane v Tbilisi a ktorí sa pohybujú. Čo čakáte, že vám povie Ukrajina. Čo teraz Ukrajina povie, že nie, my ich špeciálne poznáme, my ich špeciálne trénujeme na prevrat na Slovensku. Celý problém, ktorý tu je, čiže na Slovensku je suverénna vláda... ...na Slovensku je suverénna vláda.
To nikto nespochybňuje.
Táto vláda má iný názor na vojnu na Ukrajine a niekomu to jednoducho vadí. Tak došiel pokyn poďme túto vládu dať na kolená a poďme ju vymeniť. Ja som vám na to odpovedal, že Slovensko rozvracať nedovolíme a preto sme začali informovať slovenskú verejnosť, čo sa tu vlastne na Slovensku pripravuje.
To si budeme môcť samozrejme rozobrať. Ešte stále ste mi priamo neodpovedali na tú...
Vidím že celá relácia zase bude o tom, čo hovorí Ministerstvo obrany Ukrajiny.
Neodpovedali ste priamo na otázku, že odkiaľ ste mali tie informácie, či sú to teda spravodajské informácie alebo že je súčasťou...
Gruzínske národné légie je jednotka, ktorá patrí pod Ukrajinskú....
Práveže nepatrí, práve preto...
...pod ukrajinskú armádu a je priamo riadená rozviedkou ministerstva obrany Ukrajiny.
Čím si teda vysvetľujete ten rozdielny pohľad? Spravodajské informácie...
A čo mali povedať, ako vy si myslíte, že sa nejaká krajina prizná k tomu, že sa zúčastňuje na príprave ľudí, ktorí boli na Majdane v Kyjeve, ktorí boli na Majdane v Tbilisi? Tento človek je predsa stíhaný, pani redaktorka.
V Rusku je označovaný za teroristu.
Je stíhaný v Gruzínsku, predovšetkým Gruzínsku.
Tam tiež.
...za to, vidíte? Za to, že sa pokúsil o prevrat a organizoval podujatia, ktoré tam boli. Pozrite sa na všetky staré veci z minulosti. Koľko ľudí bolo zastrelených pri Majdane v Kyjeve? Tam sa strieľali aj protestujúci, strieľali sa aj policajti. A zrazu zisťujeme, že to boli v podstate ľudia, ktorí boli napojení na zahraničné spravodajské služby. Nerobte si z toho srandu. Ešte raz. Všetci si myslíte, že teraz vytiahnete nejakú informáciu z ministerstva obrany Ukrajiny od pána Zelenského, ktorý nás nenávidí, pretože hovoríme pravdu o ňom, hovoríme pravdu o Ukrajine. Hovorím o tom, ako Ukrajina škodí Slovensku, ako škodí celej Európskej únii. Ospravedlňujem sa, prepáčte Ukrajina, ako škodí ukrajinský prezident s tým, že prerušil toky plynu smerom do Európy a my to otvárame, hovorím o tom veľmi, absolútne otvorene. Dávame na stôl konkrétne veci a všetci to chcete za každú cenu spochybniť, lebo samozrejme táto vláda musí padnúť. Takže ešte raz. Ešte raz. Ešte raz. Ešte raz všetky dôkazy, ktoré sme predložili sú dôkazy, ktoré sú riadne zadokumentované, pokiaľ ide o spravodajskú službu a sú to dôkazy, ktoré potvrdzujú, že bol tu záujem násilným spôsobom zvrátiť mocenské pomery na Slovensku. Ale ja odmietam, aby o tom, ako má vyzerať vláda, rozhodovala ulica, o tom musia rozhodnúť parlamentné voľby a buď budú riadne, alebo budú predčasné. Preto znovu trvám na každom jednom slove a dodám - jeden človek je momentálne zadržaný, je v azylovom konaní. Desiatim ľuďom je zakázaný vstup na územie Slovenska, vrátane tohto mierového aktivistu, ktorý na sebe nosí granáty, náboje a samopal.
Je vo vojne, momentálne pôsobí priamo v bojoch.
Ja nechápem prečo, ak je na Slovensku a sa tu stretáva s predstaviteľkou hlavnou pani Štasselovou, ktorá organizuje všetky tie protesty predsa, Mier Ukrajine je organizovaný nejakými ľuďmi a títo ľudia sa s ním stretávajú, tak prečo sa stretávajú s človekom, ktorý sem chodí vo vojenskej uniforme a budem v tom pokračovať ďalej. Toto všetko sú informácie, ktoré boli spravodajské zachytené. Desiatim ľuďom je zakázaný vstup na územie Slovenskej republiky. Je začaté trestné stíhanie vo veci, teda nie proti konkrétnym osobám, kde sa ďalej zhromažďujú informácie, ktoré poukazujú na to, kto všetko a akým spôsobom bol zakomponovaný do tohto pokusu. Všimnite si, ako sa všetko mení. Najskôr sa tu vykrikovalo, že vraj 60 tisíc ľudí na námestí, to by museli stáť...
Bola tam chyba v tom výpočte.
To by museli stáť hlava na hlave. Ale je tu niečo niečo dôležitejšie.
Pýtam sa, čo to je za krajinu, kde sú v ukrajinčine sú nápisy a transparenty, že nu pagadi Fico? Akože no počkaj, akože Ukrajinci tu budú vykrikovať na slovenského premiéra, že... ...to je z tej rozprávky.
Môžem sa spýtať odkiaľ máte tú informáciu, že tam bola tá tretina práve tých Ukrajincov na proteste?
A vy si myslíte, že krajina, ktorá je normalne spravovaná demokraticky, nemá normálne služby, ktoré kontrolujú? Však predsa my musíme dávať pozor na bezpečnosť na týchto mítingoch. Kto chráni tie mítingy, aby tam nedochádzalo k nejakým aktivitám, na čo sú určené presne títo ľudia z Gruzínskych národných légií? To sú predsa špeciálne cvičení ľudia. To sú presne tí ľudia, ktorí majú za úlohu vyvolať konflikt, aby bezpečnostné sily zasiahli. Teraz sa budú robiť nejaké zadržiavacie akcie.
Boli to odhady polície alebo koho to boli odhady o tej tretine?
Vy tam choďte a budete počuť iba ukrajinčinu. Však tam nemusíte ani to pozerať. Tam bola minimálne tretina Ukrajincov, nehovoriac o tom, že boli, si to pozrite, boli v ukrajinčine transparenty a...
To dokážem aj napísať v ukrajinčine...
Nechajte ma dokončiť. To sme akože v akej krajine? Viete si predstaviť, že by v Nemecku nejakí ľudia, ktorí žijú a ktorí nie sú Nemci, vytiahli vo vlastnom jazyku nápisy, že tak pani Merkelová, hoci dnes už neni Merkelová, je tam Olaf Scholz, že nu pagadi no počkaj, čo mám počkať, že ma zastrelia alebo čo ešte sa akože ide diať? Pozor, táto krajina je suverénna demokratická krajina. V tejto krajine bola vytvorená vláda na základe parlamentných demokratických volieb. Smer slovenská sociálna demokracia nemá žiadne médiá, nemá žiadne mimovládne organizácie platené Sorosom. Napriek tomu sme tie voľby vyhrali a verím, že vyhráme aj ďalšie parlamentné voľby. Ale nie je rok 2018.
Spomínali ste pani Štasselovú, ktorá pôsobí v Mier Ukrajine. Spomínali ste pána Šimečku, mali aj fotografie na tej tlačovej konferencii ste ich ukazovali. Váš pán poslanec Peter Šuca sa na tento typ dôkazov hovorí, citujem - Ak mám fotografiu s pánom Bonom Voxom, znamená to, že som hráč skupiny U2. Takto reagoval práve na fotografie brat za brata a s pánom Blahom. S pánom Huliakom, aby jasne deklaroval, že to, že má niekto fotografiu ešte neznamená, že sú nejakým spôsobom na seba napojení. Zároveň vieme, že brat za brata robí tu partizánske bunky. Je teda na mieste...
Vy žartujete. Vy si z toho všetci robíte veľkú srandu. Bol tu pokus o prevrat v tejto krajine. Tak máte hlavnú organizátorku protestov, ktoré sa nazývajú Mier Ukrajine. Táto rozposiela 160 ľuďom na Slovensku plán, ako okupovať budovy, ako prerušiť činnosť vlády. Ako sem pozývať medzinárodné a ona sa odfotí. Takéto fotečky. Dobre, že mu pusu nedala, s ním nie. Tvária sa ako najväčší kamaráti a vy mi poviete, že veď to nič nie je, že on sa odfotil. Nehovoriac o tom, že Smer, že mier Ukrajine vyzbieral koľko,150 tisíc eur? No tak ešte raz. A čo vám môj poslanec spoločné s tým, že organizátorka protestov Mier Ukrajine sa fotí s človekom, ktorý je špeciálne cvičený na ministerstve obrany Ukrajiny cez rozviedku. Čo to tu spájate? Prečo stále sa bojíte priznať a povedať, že veď predsa tu evidentne sú dôkazy, ktoré potvrdzujú, že tu niekto chcel zvrhnúť vládu. Prečo? Prečo tak stále všetci chránite toho Šimečku a toho Gröhlinga a ani neviem koho všetkého. Prečo to robíte? Táto Slovenská republika, tento štát, áno, moja vláda má iný názor na mnohé veci. Na mnohé veci, ale za to ma nemusíte strieľať a za to sem nemusíte posielať a organizovať prevraty. To odkazujem každému. Takže ja si myslím, že ste na tenkom ľade a je šokujúce, šokujúce, že slovenské médiá namiesto toho, aby chránili Slovenskú republiku, tak chránia nejakého mierového aktivistu z Ukrajiny, ktorý má na sebe granáty a náboje. Chránite tu všetko možné, len tu nechránite Slovenskú republiku.
Mňa samozrejme demokracia a ústavnosť zaujíma.
Je čas, aby ste sa spamätali v tých médiách, pretože idete proti záujmom tejto krajiny. A my budeme vo vláde opakovať dookola - my nedovolíme, aby sme túto krajinu rozvrátili. Ten pokus bol absolútne evidentný. To je celé, čo k tomu môžem povedať. A všetky dôkazy, ktoré sú predložené, sú relevantné a sú získané zákonnou činnosťou Slovenskej informačnej služby a ďalších služieb, ktoré tu na Slovensku máme.
Samozrejme, vy ste príjemca zo zákona a štátny prevrat je veľmi závažná vec. Je to útok na demokraciu a štátnosť. Budem vychádzať z citácie práve pána Petra Pellegriniho, ktorý povedal, že informačná služba už teraz dokáže vykresliť reálny obraz toho celého, aby sme to videli aj plasticky. Kto s kým, kde, čo SIS zozbierala. Penzum informácií, ktoré dokazujú, že to tak je. Vy hovoríte, že teraz je tam trestné stíhanie vo veci ako takej. Moja otázka teda znie, že aké budú tie ďalšie kroky? Prečo teda nebol zatknutý niekto zo slovenskej strany? V prípade, ak máme naozaj celého toho pavúka, že máte tie dôkazy...
Je začaté trestné stíhanie vo veci, buď začnete trestné stíhanie vo veci, alebo proti konkrétnej osobe.
V tomto prípade bolo začaté trestné stíhanie vo veci a vrátim sa k pánovi prezidentovi. Pán prezident sám, keďže sledoval situáciu, sa rozhodol navštíviť Slovenskú informačnú službu. On ju navštívil a počas tejto návštevy dostal informácie, ktoré označil ako mimoriadne vážne. Hneď potom mi volal po návšteve Slovenskej informačnej služby a povedal mi pán premiér, to, čo som počul a videl, je mimoriadne vážne. Dávam ti návrh podľa príslušného zákona, aby si zvolal bezpečnostnú radu. Ja som zvolal na druhý deň Bezpečnostnú radu. Vy si myslíte, že prezident by iba tak došiel za mnou a povedal mi pán premiér zvolaj Bezpečnostnú radu? Tá bezpečnostná rada sa ráno stretla. Bola za účasti všetkých najvyšších ústavných činiteľov. Bola tam vláda, boli tam všetky zodpovedné zložky a po vystúpení, keď pán prezident hodnotil priebeh bezpečnostnej rady, muselo každému byť úplne jasné, že situácia je mimoriadne vážna. Veď toto nie je nejaké nóvum. Pani redaktorka, čo sa dnes deje v Srbsku? Lebo tam je prezident Vučič, ktorý tiež nesedí všetkým, čo sa dnes deje v Tbilisi? No lebo tam je tam predseda vlády, ktorý vyhral so svojou stranou voľby. Bohužiaľ vyhral ten, kto nemal vyhrať. Tak teraz všetci proti nim. A to isté na Slovensku. Predsa ak niekto tu opakovane hovorí ja to opakovane hovorím, že ak napríklad Ukrajina nepustí plyn cez svoje územie, že prijmeme recipročné opatrenia. Ak hovoríme, že neveríme Zelenskému v mnohých veciach, ktoré rozpráva, tak je celkom pochopiteľné, že majú záujem túto vládu zvrátiť. Ale my sme si povedali pozor, toto nie je rok 2018, my sa proti tomu postavíme. A tak sme sa postavili a všetci ste z toho pokakaní. Všetci máte pocit, že bože, čo si to ten Fico a čo si to ta vláda dovoľuje? My chránime záujmy Slovenskej republiky a môžete si hovoriť a písať čo chcete. A je mi veľmi ľúto, pani redaktorka, pozerajúc aj vašu televíziu, že ste všetci na strane opozície, všetci do jedného. Nikto tu nemyslí na Slovenskú republiku, nikto. Každý len nech táto vláda odíde, nech je zvrhnutá akýmkoľvek spôsobom, len nech sú tu nejaké predčasné parlamentné voľby. Všetci sa tešia z toho, že nejakí poslanci odišli zo Slovenskej národnej strany, že nejakí poslanci odišli z Hlasu, ale my to vyriešime, krok za krokom. Situáciu riešime. Ak sa má zmeniť na Slovensku vláda, ja to zopakujem, tak sa môže zmeniť len na základe buď riadnych alebo predčasných parlamentných volieb.
Pán premiér. Rada pre mediálne služby neeviduje žiadne podanie na naše televízie, že by sme neboli objektívni. Len k tomuto vyslovene, máme tu nejakého regulátora, ktorý sleduje naše vysielanie. V prípade môžete, ak máte pocit, môžete dať podanie pokojne aj vy. Poďme sa posunúť ďalej ku koalícii. Vy ste tu už otvorili, teraz to riešite intenzívne. Pán Huliak povedal nie tak dávno - naše rokovania sú doposiaľ veľmi úspešné. Naráža tým aj na rokovania s vami. Dostali ste od tejto trojice čas do konca januára. Máme teda už február. Máte hotovú dohodu s pánom Huliakom?
Ja o tom neviem, že by som mal nejaké ultimátum, pretože asi by bolo zvláštne, keby niekto dával ultimátum predsedovi vlády Slovenskej republiky. Chcem zopakovať, pani redaktorka, že Smer slovenská sociálna demokracia je absolútne silná politická strana, tak veľmi stabilná, že sme dokonca Slovenskej národnej strane museli požičať jedného poslanca, aby bola schopná si vytvoriť poslanecký klub. My držíme basu a sme základom stability. Sú tu dve strany. Je to Slovenská národná strana. Je to Hlas, ktoré neudržali svoje počty, v prípade Slovenskej národnej strany sú to traja poslanci, v prípade Hlasu sú to momentálne asi dvaja podľa všetkého, lebo my to sledujeme a ja sa bavím naďalej predovšetkým s pánom predsedom Dankom, s pánom predsedom Šutajom Eštokom. Áno, ja som sa asi dvakrát stretol s pánom Huliakom, ktorý povedal nejaké svoje vlastné predstavy, ale domáca úloha, ako to celé dať dohromady, je na pánovi Dankovi a na pánovi predsedovi politickej strany Hlas sociálna demokracia. Ja oceňujem v tejto situácii aj postoj pána Eštoka, ktorý sa veľmi snaží problém riešiť. Oceňujem postoj pána Danka, ktorý napríklad povedal, že už nemá záujem kandidovať na post predsedu Národnej rady.
Budeme mať predsedu Národnej rady v utorok?
Asi to nie je možné v utorok, pretože v utorok bude mimoriadna schôdza Národnej rady, na ktorej sa nedá meniť program, ale beriem na vedomie veľmi vážne vyhlásenie pána Danka, ktorý povedal, že je pripravený teraz ešte niekedy riešiť problém predsedu Národnej rady. To znamená, že Slovenská národná strana je pripravená voliť kandidáta za stranu Hlas sociálna demokracia. To je mimoriadne vážne. A to je ďalší krok, veľmi, veľmi dôležitý, ktorý urobil pán Danko na stabilizáciu situácie na Slovensku. Ja predpokladám, že v utorok bude schôdza, na ktorej budeme rokovať o stavebnom zákone a budeme rokovať o zdravotníckych zákonoch. A možno v ten istý týždeň sa potom stretne ešte jedna schôdza mimoriadna, na ktorej sa bude voliť predseda Národnej rady. Rovnako je treba, aby sme rokovali aj o tých rôznych televíznych radách. Tam sú tie počty stanovené, takže je možné, že to bude tento týždeň. Ale vyhlásenie Andreja Danka významným spôsobom stabilizuje situáciu vo vládnej koalícii.
Hovoríte, že tá domáca úloha bola naozaj na tých lídrov strán, ktoré majú problémy? Andrej Danko sa stretol práve aj s tou trojicou Huliakovcov. Vraj po tom stretnutí je jednoznačné, že si chcú počkať na to, čo poviete vy, že nejakým spôsobom neprijali ani tie nejaké protinávrhy od Andreja Danka. Dokonca aj poslanec Ľupták odkázal dokonca aj Tomášovi Tarabovi, že má sedieť a šúchať nohami. Tie vzťahy sú tam naozaj vyostrené. Akým spôsobom je možné to upokojiť a zároveň, majú nárok na ozajstný na ten rezort alebo nie? Lebo toto je naozaj ten najväčší problém, čo majú vo vnútri SNS. Kto mal nárok na post šéfa ministerstva životného prostredia alebo iného?
Pani redaktorka, viete, to je tak. Keby som bol predsedom vládnej koalície, tak to riešim. Ale ja som predsedom Smeru a som predsedom vlády a nie som predsedom vládnej koalície. Vládna koalícia je tvorená troma samostatnými suverénnymi politickými stranami, podobne ako sú veľmi tvrdé reakcie medzi predstaviteľmi, povedzme tzv. Huliakovcov a Slovenskej národnej strany, tak ja sledujem tvrdé vyhlásenia aj pokiaľ ide o ľudí, ktorí odišli z Hlasu. Veď keď si dnes prečítate rozhovory, ktoré poskytuje pán bývalý novinár alebo druhý, tak je evidentné, že tie vzťahy sú veľmi, veľmi narušené v tomto okamihu. To je problém slovenskej politiky. Problém slovenskej politiky spočíva v tom, že niektoré strany, aby získali viac percent, dávajú na svoju kandidátnu listinu ľudí, ktorí nie sú overení. Sú to ľudia, ktorí môžu byť známi, ktorí môžu priniesť nejaké preferenčné hlasy, pokiaľ ide o voľby, ale potom, keď dôjde k reálnej politike, títo ľudia nie sú priamo napojení na tú stranu. Aj preto v Smere, kde som predseda od roku 1999, neustále presadzujem jednu myšlienku. Na kandidátku musia ísť disciplinovaní, lojálni ľudia, ktorí majú vzťah v strane, majú nejaký vzťah k hodnotám. Aké ťažké obdobie prechádzame teraz od samotného vzniku vlády, ale Smer je naozaj pevný ako skala. To je strašne dôležité. Takže nehovorím iba o tom, že sú nejaké tvrdé vyjadrenia, pokiaľ ide o Slovenskú národnú stranu, podobné tvrdé vyjadrenia sú aj v Hlase. Je to na nich. Je to na pánovi predsedovi Eštokovi a pánovi predsedovi Dankovi, aby to vyriešili. Neprenášajte túto zodpovednosť na mňa. Mne neodišli poslanci, naopak, my sme ešte jedného poslanca, pána poslanca Dušana Muňka museli ponúknuť Slovenskej národnej strane, aby mohla mať poslanecký klub.
Samozrejme, ja tento argument chápem, čo hovoríte. Len reagujem na to, že na vás sa obracajú práve tieto dve strany. Keď ste už spomenuli tú situáciu v Hlase, vy ste povedali, že veľmi nerozumiete tomu kroku, že vylúčili dvojicu poslancov a papierovo dostali práve vašu koalíciu do menšiny. Samozrejme, sú tam tie rokovania a stále môžete mať aj plnú 79tku. Napriek tomu papierovo máme 74. Vy ste si to chceli nechať vysvetliť pánom Eštokom. K tomu stretnutiu prišlo, ste si to vysvetľovali?
Áno, bolo stretnutie samozrejme a ešte aj bude ďalšie stretnutie. Pokiaľ ide o koalíciu, musia predsa koaličné rady zasadať aj kvôli rokovaniu Národnej rady. Po rokoch v politike, pani redaktorka, pri väčšine, ktorá je tvorená 79 poslancami, musíte byť veľmi opatrná, pokiaľ ide o konkrétnych poslancov a znižovanie tohto počtu. Keby nás bolo 100 alebo 120, tak nie je problém, keď dvaja poslanci odídu a sa pridajú k opozícii, ale pri 79 strata každého jedného poslanca je veľmi vážna, takže ja som len povedal, že nerozumiem, že prečo namiesto intenzívnych rokovaní a hľadaní riešenia, aby všetci štyria poslanci, ktorí vyjadrovali kritické názory v Hlase, tam zostali, tak prišlo veľmi ľahké rozhodnutie. Tak teda dvoch vylúčime, tak potom to môže každý urobiť. Si zoberte, že ja by som teraz v Smere mal nejakých ľudí, ktorí by mali iný názor, aby som povedal my vylúčime desiatich, vybavené. Takto nefunguje politika.
Bola to politická chyba?
Ja si myslím, že sa malo ďalej rokovať s nimi. Ale to je vec Hlasu. Pozor, ja plne rešpektujem Hlas ako suverénnu politickú stranu. Ja si veľmi vážim pána predsedu, ktorý je veľmi konštruktívny, veľmi racionálny a rovnako rovnakú mieru úcty prejavujem aj k pánovi Andrejovi Dankovi, ktorý to nemá ľahké, pretože on naozaj postavil ten klub alebo tú kandidátku vo voľbách v roku 2023 na osobnostiach, ktoré mu mali priniesť percentá, preferenčné hlasy. A tam sa ako keby podcenilo to, že títo ľudia potom môžu mať nejaký iný názor. Nerád by som bol, aby som všetko ja mal riešiť. Viete, to je, idem niekam a tam netečie voda. Tak Fico rieš to idem niekam tam radiátor nezahrieva. Ono Fico rieš to niekomu tu odídu poslanci Fico rieši, tu to nejde takto. Ja som predseda vlády, ja som predseda politickej strany. Toto je zodpovednosť predsedov politických strán, ktoré sú vo vládnej koalícii. Našou povinnosťou je buď zagarantovať, že vládna koalícia bude fungovať, aj keď so 77 poslancami, že budú prechádzať zákony. Pre mňa je veľmi dôležité vidieť, čo bude v utorok.
Takže ešte neviete, či máte tú 77?
Takto, pokiaľ ide o utorok, ja verím, že v tomto prípade nejde o počty, ale ide o obsah schôdze, na tej schôdzi po prvé, je dôležitý stavebný zákon od pána ministra musí platiť od apríla. Áno, ktorý musí platiť od prvého apríla, čiže tento by mal prejsť. Je tu obrovský tlak aj ZMOSu a ďalších primátorov a starostov. Potom sú tam zdravotnícke zákony, ktoré sú predpokladom akéhosi zmieru medzi lekárskymi odbormi a vládou Slovenskej republiky. Preto ten obsah je tak vážny, pokiaľ ide o túto schôdzu, že si myslím, že by táto schôdza mala byť uznášaniaschopná. Ale marec ukáže, to už bude riadna schôdza, kde budú na stole stovky návrhov, pretože sa pred nami valia nejaké.
Že si dávate ešte čas, vlastne kvázi ten mesiac na to, aby ste tú situáciu vyriešili. Mňa zaujalo aj to, čo ste tu povedali...
Ja dávam čas, aby to vyriešili pán Danko, pán Šutaj Eštok
Nemyslela som, nemyslela som práve vás, pán premiér.
Toto nie je problém Smeru. Dám vám každému ešte jednu radu a dovoľte mi, aby som to tu povedal, že každá politická strana, ktorá keď si pripravuje kandidátku, tak je veľmi dôležité, aby uvažovala, koho tam dá, že či tí ľudia budú alebo nebudú fungovať. Samozrejme, že aj ja sa môžem vrátiť do roku 2020, keď krátko po tom, ako sme išli do parlamentu, nás opustila skupina poslancov, ktorá potom založila politickú stranu Hlas. Ale to bolo v opozícii. To nie je vo vláde. Ak sa chystáte do vlády a každá politická strana, ktorá trošku sa vyzná v slovenskom politickom systéme, plus mínus vie, že či po parlamentných voľbách bude súčasťou vlády alebo nebude súčasťou vlády. Lebo tie prieskumy niečo naznačujú, tak si musí dávať veľký pozor, pokiaľ ide o nomináciu ľudí, my máme v tomto úplne jasno. Kandidátka, ktorá bude postavená na ďalšie parlamentné voľby a či to budú voľby skôr alebo neskôr, bude tak pevná, ako len môže byť. Opäť, lebo Smer chce vyhrať voľby. Ja si myslím, že ich vyhráme, nasledujúce voľby a chceme opätovne zostavovať aj ďalšiu vládu.
Myslíte si, že vzťahy v koalícii ovplyvnia aj vyhlásenia vzbúrencov v hlase, že Pellegrini stále vedie Hlas cez Druckera?
Nechcem zasahovať. Viete, mne to je nepríjemné, ja nevidím dovnútra. Ja poznám kolegov, ktorí odišli zo Smeru. Myslím, že ich bolo jedenásť. Týchto poznám osobne, ale ja nepoznám pomery, pokiaľ ide o ďalších ľudí, ktorí sú vo vnútri v Hlase. Preto by som sa nerád vyjadroval na adresu strany, ktorú rešpektujem. Znovu poviem ešte raz, že si veľmi vážim pána predsedu Hlasu, ktorý sa stavia k problémom absolútne racionálne, absolútne racionálne. Áno, Andrej Danko je emotívnejší. Niekedy je to s ním ťažšie, ho pozdravujem, on vie, o čom teraz hovorím, ale povedal som, že v tomto období urobil perfektne rozhodnutie, keď povedal, že nemieni už kandidovať a dokonca hovorí teraz, že treba pristúpiť k voľbe predsedu Národnej rady. Treba pristúpiť k voľbe členov tých rôznych televíznych rád, čo výrazne, výrazne prispieva k stabilizácii. A ja mu ďakujem za tieto vyjadrenia, ktoré v ostatnom čase urobil.
K tomuto iba poslednú otázku a potom sa posunieme ďalej. Nie tak dávno ste povedali, že ak budete počuť o tom, že v koalícii prebieha niečo ako kupovanie hlasmi, tak nasadíte tajných. Vyslovene ste povedali. Otázka je, či sa to teda stalo, pretože tu sa hovorí o možnom nejakom vydieraní. Zároveň aj tá štvorica poslancov hovorí, že okolo seba vníma nejaké zvláštne dianie v súvislosti s bezpečnostnými zložkami.
To si musia po prvé vybaviť doma vo vlastnej kuchyni, ale mal som na mysli niečo iné. Mal som na mysli, aby sa nestalo, že niekto povie, že odchádza z poslaneckého klubu a nemal niekto pocit, že teraz mu treba dať nejaké peniaze alebo ho nejakým spôsobom kúpiť. Toto sa nedeje. Platí, že keď sa objavili informácie o odchode poslancov, tak spozorneli všetci. Spravodajské služby spozorneli, všetci spozorneli, čo sa bude diať. Na druhej strane ale musíme povedať, aby to bolo úplne jasné, pani redaktorka, že ak dnes máme nejakú skupinu poslancov, ktorí na jednej strane odišli z vládnej koalície, na druhej strane hovoria, že tú vládnu koalíciu chcú podporovať z boku a chceli by tvoriť tú väčšinu.
Tu 77 alebo 79, tak majú právo na účasť na vládnej moci. Nemôžte povedať už teraz nie pravdepodobne siedmim poslancom, teda traja, pokiaľ ide o Slovenskú národnú stranu a štyria, je tam päť momentálne poslancov. Neviem teda, čo urobí pán Migaľ, čo urobí Pán Šalitroš, to je ich rozhodnutie. Ale je možné, ja to musím pripustiť, že ak chceme, aby táto skupina bola súčasťou vládnej moci, tak musia mať nejaký podiel na vládnej moci a podiel na vládnej moci sa realizuje buď formou a neviem účasti, že riadite ministerstvá, riadite ústredné orgány štátnej správy. Takže toto je bežný spôsob rozdelenia vplyvu na vládnu moc. Iné je, keby niekto došiel s igelitkou, v ktorej je 100 tisíc eur a povedal by tak tu máš 100 tisíc, tak budeš hlasovať. Toto sa nedeje. Toto veľmi riadne kontrolujeme.
Ešte jedna taká otázka na áno nie? Zúčastníte sa toho okrúhleho stola u Petra Pellegriniho?
Samozrejme, pretože áno, to má vážnejší rozmer.Máte odpoveď, prepáčte, ja niekedy kladiem aj otázky moderátorom a redaktorom. Vy máte odpoveď prečo Progresívne Slovensko a SaS nejde na toto rokovanie? No odpoveď je veľmi jasná.
To, čo hovorili do médií...
Tak do médií povedali, že oni jednoducho tam neprídu. Odpoveď je veľmi jednoduchá. Toto stretnutie zvolal prezident veľmi správne. Pokiaľ ide o tému zahraničná politika Slovenskej republiky, pretože tiež sa ma pýta pán premiér, kto kde vystupuje? Ja nikoho nevidím tu na námestí a vykrikujú opoziční predstavitelia, že Slovensko ide vystúpiť z Európskej únie, čo je neuveriteľná lož. Je to hlúpa sprostá lož, na základe ktorej sa snažia ľudí motivovať. Preto nechce prísť ani pán Gröhling, ani pán Šimečka na stretnutie, lebo z toho stretnutia budú nejaké výstupy. No keby takto sedel Šimečka oproti mne alebo pán Gröhling, tak páni, tak mi povedzte, že kde ste na to prišli, Že tu niekto ide vystupovať z EÚ? Oni sa tohto boja. Oni sa boja konfrontácie, ktorá by preukázala, že to, čo vykrikujú na námestiach, je totálna lož. Totálna lož, lebo kataster im nevyšiel. Útok na kataster bol zvonku, bol zo zahraničia, v krátkom čase dáme presné informácie, čo za tým všetkým bolo. Útok na Všeobecnú zdravotnú poisťovňu nevyšiel, tak museli nájsť nejaký iný motív, na základe ktorého dostanú ľudí do ulíc. Preto nechcú prísť na stretnutie, lebo vedia, že by boli konfrontovaní s touto lžou. Boli by tam určite novinári, ktorí by dostali naše vyhlásenie.
A vy tam idete?
Ja tam idem. Samozrejme, že tam idem. Ja predpokladám, že tam budú všetci predsedovia strán vládnej koalície a ja vítam, že tam bude aj Kresťanskodemokratické hnutie. Verím, že bude mať chvíľku času, aby som pohovoril s pánom predsedom Majerským o novelizácii ústavy, ktorá je momentálne na stole, ttorú považujem za veľmi dôležitú z hľadiska hodnotového.
Práve k tomu som chcela momentálne smerovať. Vy hovoríte, že teraz idete diskutovať o tom, v prípade, ak by tam nebola podpora, nebudete to dávať do parlamentu, lebo je to predsa len ústavný zákon. Potrebujete na to 90 hlasov. Otázka znie, že prečo by práve obmedzenia slobody v kultúrnych hodnotových otázkach mali priniesť pokoj a znižovanie polarizácie?
Obmedzenia slobody v kultúrnych a etických otázkach. Čo máte na mysli?
Keď vylúčite napríklad pohlavie muž a žena. Nezabúdajme, máme aj inter sex. Čo sa týka práve tých pohlaví...
Môj bože, to som sa kde našiel.
Viete, že aj inter sex?
Pani redaktorka, poprosím vás, dobre, môžte mať názor, ja vám ho neberiem.
Toto nie je názor, toto je biologického hľadiska.
Ale čo, to som nevedel.
Môžete sa opýtať vášho pána kolegu Baláža. Napríklad on by vám vedel povedať, ako to je.
Pani redaktorka, otvorili ste veľmi vážnu tému. Ešte raz. Hovoríte o obmedzení slobody v kultúrnych a etických otázkach, čo sme teda šokovaní. Ja len chcem, aby boli v ústave jasne napísané, že Slovensko rozpoznáva iba dve pohlavia - muža a ženu. To je prvá vec. Ak vy uznávate niekoho, kto sa považuje za vrtuľník, psa alebo lampu...
To je rodová identita. To je rozdiel.
Je to presne o tomto. Videl som niektoré veci, kde sa človek postavil do kúta a tváril sa, že je lampa.
Prosím vás, prosím vás ešte raz, máme muža a ženu. Aj homosexuál vie, či je muž alebo žena. Pokiaľ ide o ďalšie veci, my do ústavy chceme dať presné ustanovenie zo zákona o rodine, ktoré hovorí, že pokiaľ ide o adopciu detí, tak adoptovať deti alebo o svojich detí môžu iba manželia. Manželstvo sme zakotvili do ústavy ako jedinečný vzťah muža a ženy. Po tretie, chceme, aby štátny vzdelávací program vychádzal z ústavy. Teda nebudeme učiť v školách, že ráno sa môže človek zobudiť a povedať, že je lampa, mačka, stôl alebo helikoptéra. A po ďalšie sme povedali, že v základných etických otázkach a kvôli tomuto v pondelok bude aj stretnutie s príslušným komisárom si myslíme, že tieto ustanovenia musia mať prednosť pred akýmikoľvek aktami EÚ.
Myslíte si že to vyrokujete? Lebo vám odkázali, že si to nevedia predstaviť.
Počkajte tam, kde sme dobrovoľne odovzdali suverenitu, tak tam akty Európskej únie musia mať prednosť pred našimi zákonmi, dokonca ústavou. Ale my sme neodovzdali, pani redaktorka, suverenitu v hodnotových otázkach. My sme odovzdali suverenitu len tam, kde Európska únia je akože nad štátmi, ktoré tvoria Európsku úniu. Preto ja budem veľmi jasne hovoriť, že prepáčte, pán komisár, ak prijmete v Európskej komisii alebo niekde inde nejaké rozhodnutie, že homosexuáli môžu adoptovať deti. To je kultúrno-etická otázka, veľmi vážna, kde musí mať prednosť Ústava Slovenskej republiky a Ústava Slovenskej republiky, ak táto novelizácia prejde, hovorí veľmi jasne. Podľa zákona o rodine môžu adoptovať deti len manželia alebo jeden z manželov.
Tak momentálne adopcia detí je možná aj samotným ľudom.
...môže byť individuálnou osobou. To hovorí zákon o rodine za predpokladu, že to je v absolútnom záujme toho dieťaťa.
V prípade, ak by sa dokázalo dostať dieťa preč z detského domova, čo určite je lepšie, ak je v nejakom domove, že si ho adoptuje napríklad nejaká žena...
Opakujem, my nikomu nebudeme nič zakazovať. Do ústavy dávame len to, čo je v zákone o rodine. Môžete kľudne si zobrať zákon o rodine, ktorý platí dlhé roky. To tam je napísané. A to, čo tam je napísané, tak prosím len pretavujeme do Ústavy Slovenskej republiky. Tak sa spýtam teraz ja. Ak hovoríme, že muž a žena, že adoptovať deti môžu iba manželia, že školy budú učiť iba to, čo je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, aká je tu obmedzená sloboda.
Momentálne si môžu naozaj adoptovať deti nielen manželia. Iba to hovorím, že aby sa to nestalo, že sa to zavrie tá hranica.
Zákon o rodine hovorí jasne, že môžu adoptovať deti len manželia alebo individuálny manžel. Ak napríklad si zoberie muž ženu, ktorá už má dieťa. Tá žena môže zomrieť, tak má právo samozrejme si dieťa adoptovať. Plus aj v individuálnom prípade je možné podľa zákona o rodine, ak je to vo výslovnom záujme dieťaťa a o tomto bude rozhodovať, samozrejme súd. Ja sa pýtam, je vo výslovnom záujme dieťaťa, aby si ho osvojil homosexuálny pár mužov? Ja odpovedám, že nie je v záujme dieťaťa...
O tom rôzni ľudia môžu mať iný názor.
Nech o tom rozhodne súd. Ja nie som v tomto prípade sudca. Len prosím, tak vážna vec, ako je zmena Ústavy Slovenskej republiky a už máte na to, už máte na to šablónu? Obmedzenie slobody, to sa musím naučiť naspamäť. Obmedzenie slobody v kultúrno etických otázkach to prvýkrát v živote počujem, tak by som fakt, už si viem predstaviť, čo sa bude diať, ak táto novelizácia bude na stole. Ja budem o nej hovoriť s pánom Majerským. Budem o nej hovoriť s pánom Majerským, pretože my sme po odbornej stránke už komunikovali s predstaviteľmi KDH. Hlavne sme sa bavili o tej suverenite, teda že kde ten štát môže povedať, že to, čo je upravené v ústave, má prednosť pred tým, čo hovorí Európska únia. V tomto máme úplne zarovno rovnaký názor s ľuďmi, ktorí robia v KDH expertov na oblasť...
Oni očakávajú že zahlasujte za ich návrh, napríklad.
Vôbec mi tu nejde o preteky. Ak sa dohodneme na tom, že dáme do ústavy dve pohlavia, dohodneme sa na štátnom vzdelávacom programe v súlade s ústavou, na adopciách detí, ako je to v zákone o rodine,
ja nevidím žiadny problém, prečo by sme nemohli zahlasovať za iný návrh zákona. My nemáme žiadny problém, ani žiadny návrh nebol podaný. My sme dali návrh. Je na verejnej diskusii. Každý, kto má chuť si ho môže prečítať a môže k tomuto návrhu poslať aj pozmeňujúce návrhy.
A vlastne aj ľudia sa môžu do toho zapojiť. Dali ste aj verejnú adresu? Predpokladám, že asi veľa ľudí sa už ozvalo.
Máme zloženú skupinu na Úrade vlády. Pokiaľ ide o legislatívu, nebudeme samozrejme riešiť politické postoje, lebo sú aj pozitívne, aj negatívne. My sa budeme zaoberať len pozmeňujúcimi návrhmi, ktoré by prišli, pretože ja si to pamätám z roku 1992, keď bola Ústava Slovenskej republiky prijímaná prvého septembra, tak bola zložená komisia, ktorá prijímala od ľudí rôzne pozmeňujúce návrhy a došli perfektné pozmeňujúce návrhy. Dokonca niektoré z nich boli použité priamo pri tvorbe.
Čiže to vnímate ako inšpiráciu. Mňa zaujíma vaše zajtrajšie stretnutie, budete riešiť ešte aj plyn. Očakávate, že tam sa už definitívne dohodne, akým spôsobom by mohol byť pustený plyn napríklad cez tú spodnú trasu a cez ten azerbajdžanský?
Dochádza k obrovským posunom, pretože ja vítam, čo Európska komisia povedala, že chce rokovať s Ukrajinou o tranzite plynu ďalej, aby ten plyn išiel cez Ukrajinu. Tá situácia je veľmi vážna. Ak dnes stojí jeden megawatt, hodina plynu, 53 eur a v Amerike osem alebo deväť eur...
Zvyčajne býva tá horná hranica okolo 30.
Aj tak je to stále viac ako v Spojených štátoch, tak nemôžeme hovoriť o žiadnej konkurencieschopnosti Európskej únie. To je po prvé. Po druhé. My teraz čerpáme plyn zo zásobníkov. Niečo nám ešte ide cez Maďarsko. To je takzvaný Turk Stream. Na ktorý Ukrajinci útočia, lebo chcú zastaviť akýkoľvek tlak.
Zatiaľ som nenašla ďalšie zdroje okrem ruskej tajnej služby, ktorá hovorí, že to bola práve Ukrajina a Turecko sa k tomu nevyjadrilo zatiaľ napríklad.
Pani redaktorka, ukrajinské drony zaútočili na infraštruktúru Turk Streamu na území Ruskej federácie.
Ak viete, bol som v Turecku na návšteve, kde bol turecký prezident veľmi tvrdý a povedal, že toto je nehoráznosť, čo sa teda udialo. To je jediná cesta, ako vieme dostať ruský plyn cez potrubie, ktoré ide popod Čierne more.
Bude to stačiť? Lebo keď som sa rozprávala práve s analytikmi, ktorí sa venujú práve téme plynu, tak hovoria, že ani cez tú maďarskú stranu by k nám možno že nedokázal cez potrubie ísť to, čo potrebujeme. Zároveň vraj ten azerbajdžanský plyn môže byť problematický, čo sa týka práve tej rúry.
Však všetko je komplikované, čo navrhuje Smer a Fico, samozrejme. Prezident Zelenský poškodzuje Slovenskú republiku a celú Európsku úniu. Nám, my strácame 500 miliónov na tranzitných poplatkoch. Budeme mať veľký problém s napĺňaním zásobníkov, pokiaľ ide o ďalšiu zimu, Európska únia má obrovský problém s konkurencieschopnosťou. Všetci to vedia. Keď čítate Financial Times, všetci hovoria, že súčasťou mierových rokovaní pravdepodobne bude znovuotvorenie tranzitu plynu cez územie Ukrajiny. Komisia presne to isté hovorí. Preto ja v pondelok budem hovoriť s príslušným komisárom. Nevyšlo mi to, lebo nás nepustili na letisko v Bruseli. Bola tam nejaká technická porucha naposledy a ja sa domnievam, že ak chceme trochu ten tlak na ceny znížiť, musí sa obnoviť tok plynu aj z východu na západ. Veď to nemusí byť len ruský plyn. My sme predsa ponúkali ukrajinskej strane, že my si kúpime ten plyn niekde ako pri rope. A budeme ho prevážať cez územie Ukrajiny. Veď Ukrajina dostáva za tranzit plynu, keď ten plyn išiel, pani redaktorka 800 miliónov eur. To takto urobil, tak to hodil do koša. Viete prečo? Lebo dostáva miliardy. Jemu to jedno, nejakých 800 miliónov eur.
To som sa vás chcela spýtať, či tiež máte informácie, ako niektorí politici hovoria, napríklad aj pán Bugár, že v rámci tej dohody, aby sa predĺžila práve tá zmluva medzi Ukrajinou a Ruskom, že Rusko si vraj nárokovala na to, aby Ukrajina uznala ten Krym, ako ich, či viete, či neviete o tomto?
Nevstupujme do vecí, ktoré sa nás netýkajú, Tu je, alebo bola zmluva, ktorá platila do 31.12.2012 medzi Gazpromom, teda ruskou spoločnosťou a príslušnou ukrajinskou spoločnosťou. Ja nepoznám, o čom sa páni bavili, aké boli podmienky ďalšieho kontraktu. Fakt je ten, že a všetci to potvrdzujú, že Denys Šmyhal, predseda vlády Ukrajiny, so mnou rokoval o možnosti tranzitu iného ako ruského plynu. Potom prišla Európska rada, na ktorú prišiel pán Zelenský a povedal, že nebude nič. Bodka. Žiadny plyn. Toto nás výrazne poškodzuje. Mojou povinnosťou ako predsedu vlády je robiť všetko preto, aby išiel plyn aj z východu na západ. Aby sme opäť boli my tou rúrou, ktorá bude dovážať plyn do iných krajín, pretože my sme dovážali okolo 17 miliárd metrov kubických plynu a z toho malo Slovensko obrovské príjmy. Ja sa naozaj bojím, čo bude na zimu, lebo teraz viete, teraz máme zásobníky, ktoré sú veľmi dobre naplnené.
Niečo nám ide cez Maďarsko, je teraz na stole nový projekt ako rozšíriť kapacitu Turk streamu. Predovšetkým hovorím o plynovode na území Srbska a na území Maďarska. Tá investícia by bola okolo 800 až 900 miliónov eur. Keby sa to stalo, tak na Slovensko by dotekal plyn nie iba pre našu spotrebu, ale aj pre tranzit do ďalších krajín. O tomto budem hovoriť s komisárom. Ten plán je veľmi reálny a podľa mňa 800 miliónov eur stojí za to, aby sme zainvestovali spoločne viaceré krajiny, aby bolo možné pokračovať v tranzite aj iného ako len západného plynu. Veď to je úplne smiešne. Kto najviac zarába na plyne? No Spojené štáty zastavil tok plynu z Ruska a dnes dovážajú do Európy skvapalnený plyn. Podstatne drahší ako plyn. My sme naozaj na hlavu padnutí všetci, pretože Európska únia musí byť konkurencieschopná. Potrebujeme plyn. Ja verím, že všetky tieto ťažké doby prejdú, že vojna skončí veľmi rýchlo a že aj v Nemecku, aj v ďalších krajinách si uvedomia, že to musí byť diverzifikácia. A dobre, nech ten plyn prichádza zo všetkých strán. My máme inter konektory s Poľskom, s Maďarskom, s Rakúskom, s Českou republikou, samozrejme z východu, ale bez plynu z východu na západ Európa nebude nikdy konkurencieschopná.
Podľa vás práve tá diskusia o tom, že dohoda s Ruskom na plyne môže pomôcť urýchliť mierové rokovania, je teda na stole?
Je to možné. Ja si myslím, že keď sa budú baviť veľkí chlapci, ja im hovorím, o mieri na Ukrajine, tak obnovenie toku plynu môže byť jednou zo súčastí takejto dohody. Ja neviem, čo sa stane s Ukrajinou. Podľa mňa Ukrajina dopadne veľmi zle v týchto rokovaniach. Viete, že opakovane pripomínam, že prídu o tretinu územia, nebudú v NATO a na ich území budú cudzie vojská. Toto bude výsledok vojny, ktorá bola úplne zbytočná.
Bude to tam ako na Cypre? Napríklad, že nejaká demilitarizovaná zóna?
V apríli 22, dva mesiace po začiatku vojny mali na stole reálnu mierovú dohodu. Len Západ zabránil Ukrajincom, aby to podpísali, pretože si mysleli, že táto vojna položí Rusov.
Podmienky sa tam ale menilim musíme povedať.
Pani rektorka, vieme, ako to celé bolo, kto tam bol. Nezatajujme veci.
Odporúčanie samozrejme bolo, aby sa nepodpísalo, ale boli tam aj ďalšie vstupy.
Šírili ste všetci vrátane Jojky klamstvá, ako to všetko Rusi prehrávajú. Ako každý deň šírite informácie.
Tak sa pozrite napríklad, pozrite si správy, že koľko uvedomujete aj vy v Jojke, že koľko mŕtvych vojakov je denne na fronte. A bežne hovoríte, že dnes padlo 1500 Rusov. To sú také nezmysly ako voda v prútenom koši a zverejňujete to len preto, lebo tu je nejaký jeden jediný povinný názor. Ja verím, že toto končí, že s nástupom nového amerického prezidenta dôjde k tlaku na prímerie a budem veľmi, veľmi rád, nech Zelenský si zaplatí politickú daň za to, čo dovyrábal s Ukrajinou. Ale budem veľmi rád, ak súčasťou dohôd bude samozrejme aj to, že bude ďalej prúdiť plyn cez územie Ukrajiny. Opakujem znovu, nemusí ísť o ruský plyn, my kľudne ten plyn si môžeme niekde kúpiť a nech nám ho Ukrajina dováža smerom na Slovensko. Slovensko by malo byť znovu krajinou, ktorá bude brať plyn nielen na svoju vlastnú spotrebu, to je 4-5 miliárd metrov kubických, ale že tento plyn by potom išiel aj ďalej smerom na západ.
Pán premiér, uvidíme teda, že čo sa vám zajtra podarí vyrokovať. Budeme to mapovať, samozrejme. Ďakujem veľmi pekne, že ste prijali pozvanie k nám do relácie Politika 24.
Asi som nebol dobrý pokusný zajac, ale ďakujem za pozvanie.