Skoro jasno
32°
Bratislava
Paulína
22.6.2026
Štúdio 24: Koniec éry Keira Starmera
Zdielať na

Štúdio 24: Koniec éry Keira Starmera

BRATISLAVA / Keir Starmer končí vo funkcii predsedu Labouristickej strany. Vládu bude viesť dovtedy, kým nebude vybraný jeho nástupca. Keir Starmer vyhlásil, že urobí všetko pre to, aby odovzdanie moci prebehlo riadne a bez problémov, a svojmu nástupcovi poskytne plnú podporu. O situácii v Británii sa porozprávala moderátorka Mária Ölvedyová s Branislavom Kováčikom, politológom a dekanom Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov UMB v Banskej Bystrici. 

Od veľkého víťazstva k rastúcej nespokojnosti

Podľa politológa Branislava Kováčika z Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici nejde o prekvapivý krok, ale o vyústenie dlhodobého procesu.

"Tie signály silneli za posledné týždne a toto bola de facto len posledná kvapka,“ uviedol Kováčik. "Faktom zostáva, že Starmer čelil veľmi výraznému, hlavne vnútrostraníckemu tlaku na svoju rezignáciu a de facto sa čakalo, ako nastaví plán svojho odchodu,“ dodal.

​Hoci Starmer priviedol Labouristickú stranu k jednému z najvýraznejších volebných víťazstiev, podľa odborníka sa už od začiatku stretával s problémami pri napĺňaní očakávaní voličov. "Ten tlak a krízy boli spôsobené rozporom medzi tým, čo vo voľbách sľúbil, a čo bol schopný reálne doručiť svojim voličom,“ vysvetlil Kováčik.

K problémom sa postupne pridali aj vnútrostranícke spory a odchody významných predstaviteľov Labouristickej strany. Negatívny obraz vlády podľa neho posilnila aj kontroverzia okolo nominácie britského veľvyslanca v Spojených štátoch. Vyvrcholením problémov bola porážka labouristov v komunálnych voľbách.

Verejnosť čakala rýchlejšie výsledky

Významnú úlohu pri poklese podpory zohrala aj ekonomická situácia. Briti podľa Kováčika očakávali po rokoch konzervatívnych vlád rýchle zlepšenie životných podmienok, ktoré však neprišlo. "Predovšetkým bola nespokojná s tým, že tie veľké očakávania, ktoré do neho vkladali práve po tých parlamentných voľbách a po tej istej únave z viac ako desaťročného vládnutia konzervatívcov sa tak skoro nedokázali prejaviť v zlepšení každodennej situácie,“ povedal.

​Verejnosť zároveň kritizovala rastúce výdavky na obranu, problémy verejného zdravotníctva či pretrvávajúce otázky migrácie. "Ukázalo sa, že ani pod vedením Keira Starmera nedošlo k zásadnému zlepšeniu tejto situácie,“ uviedol Kováčik.

Siedmy premiér za desať rokov

Politológ zároveň upozornil na rastúcu politickú nestabilitu v krajine. "Za ostatných desať rokov budeme mať v podstate siedmeho britského premiéra, čo je pre Spojené kráľovstvo, ktoré sa vyznačovalo vyššou mierou stability vlád, skutočne niečo, čo naznačuje veľké vnútorné problémy ako spoločenské, tak aj politické,“ dodal Kováčik.

Celý rozhovor si môžete pozrieť vo videu.

Súvisiace články

Najčítanejšie