Jasno
29°
Bratislava
Kamila
18.7.2024
ME v atletike: Gajanová vybojovala v Ríme striebro v behu na 800 m
Zdielať na

ME v atletike: Gajanová vybojovala v Ríme striebro v behu na 800 m

RÍM / Slovensko má novú vicemajsterku. Atlétka Gabriela Gajanová vybojovala na majstrovstvách Európy v Ríme v behu na 800 metrov striebro. V stredajšom finále tak pre Slovensko získala prvý cenný kov od roku 2018. Pripomeňme, že v tom čase získal rovnakú medailu v Berlíne Matej Tóth, a to v chôdzi na 50 kilometrov. Viac sa dozviete vo videu.

Slovenská atlétka Gabriela Gajanová vybojovala striebornú medailu v behu na 800 m na ME v Ríme. V stredajšom (12. 6.) finále zabehla 1:58,79 min a pre Slovensko získala prvý cenný kov na podujatí od roku 2018, keď získal rovnakú medailu v Berlíne Matej Tóth v chôdzi na 50 km. Gajanová sa postarala o siedmu medailu pre Slovensko na kontinentálnom šampionáte v ére samostatnosti. Zlato získal v Barcelone 2010 kladivár Libor Charfreitag, Tóth má v zbierke dve striebra z ME, rovnako ako kladivárka Martina Hrašnová, bronz vybojovala na 800 m v Barcelone Lucia Klocová.

Gajanovej výkon z Olympijského štadióna v Ríme je druhý najlepší v kariére, rýchlejšie bežala iba pred rokom v Bellinzone 1:58,78 a dosiahla na olympijský limit do Paríža.

Favoritka Hodgkinsonová

V stredajšom finále potvrdila pozíciu favoritky Britka Keely Hodgkinsonová, ktorá získala zlato za 1:58,65 min, Gajanová sa vyšvihla k striebru výborným finišom na záverečnej stovke. Bronz patrí Francúzke Anais Bourgoinovej za 1:59,30.

Radosť z umiestnenia

Zverenkyňa švajčiarskeho trénera Louisa Heyera zaznamenala najlepšie umiestnenie Slovenska na podujatí, prekonala aj Viktóriu Forsterovú, ktorá si zabehla finále na 100 m prek. a obsadila 8. miesto.

"Stále som v šoku, neskutočne sa teším. Splnilo sa mi to, čo som si priala. Išla som si za tým, bola som v pretekoch odvážna a bojovala som do posledných metrov. Čakali sme, že sa pobeží rýchlejšie, nechcela som prepáliť tempo. Vybojovala som si pozíciu a odvtedy som sa snažila byť v pretekoch. V závere som videla, že mám na dosah aj Keely, mám voči nej mimoriadny rešpekt, je to skúsená pretekárka, no bojovala som do posledných metrov aj s ňou. Z druhého miesta sa neskutočne teším," sršala radosťou Gajanová v rozhovore pre RTVS.

Celú tlačovú besedu s Gabrielou Gajanovou si môžete pozrieť tu:

Súvisiace články

Najčítanejšie