Analýzy Na hrane: Čo povedali o integračnom procese Slovenska do NATO Mikuláš Dzurinda a Ivan Šimko
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / V relácii Analýzy Na hrane privítala moderátorka Jana Krescanko Dibáková dvoch hostí, ktorí rozprávali o integrančom procese Slovenska do Severoatlantickej aliancie. Pozvanie prijali bývalý premiér Mikuláš Dzurinda a bývalý minister obrany Ivan Šimko.
Podľa Dzurindu je rozhodujúci moment prezidentskej kampane to, že Korčok neopustil námestia a že mobilizuje.
"Ak bude Fico robiť vo svete hanbu, nič nebráni hlave štátu, aby sa prezident "nanominoval" na samity. Robí mi zle, keď počujem čo Fico rozpráva. Bolo by na prospech, keby sa prezidenta v týchto témach bolo viac počuť a eliminoval škody."
Pellegrini by podľa neho narobil menej škody než Fico.
Hovoril aj o spájaní politických strán. "Máme víziu ako spájať demokratické strany, chceme byť pre PS a KDH partneri. Stranu Modrí chcem postaviť na nohy."
"Konflikt so Šimkom nebol osobný, len som potreboval hlas na odvolanie človeka, ktorý nebol vtedy hodný tej funkcie, ktorú zastával."
"V roku 1997 sme boli v izolácii, ale v 1998 po zmenách tie integračné procesy do NATO boli relatívne rýchle."
"Tlak od Mečiarovcov na vtedajšiu opozíciu či médiá bol obrovský - bolo to nedýchateľné. Nikdy som sa nechodil sťažovať do cudziny, ale svet to videl, čo sa u nás deje."
Podľa bývalého premiéra sa Slovensko aktuálne vybralo podobnou cestou ako za Mečiara.
"V roku 1997 sme mali obavy, čo bude 1998, či vôbec budú voľby, ako dopadnú."
Spomenul aj povolenie preletu lietadiel na vojnu v Kosove. "Najdôležitejšie pre vstup do NATO bolo aj to, aby vydržala vtedajšia koalícia, ktorá bola veľmi krehká. Dôležité bola aj nóta z USA na povolenie preletov amerických lietadiel na bombardovanie v Kosove. Rozhodol som sa podľa svojho svedomia. Bolo to mesiac pre samitom, kde sa rozhodovalo o našej pozvánke. Túto akciu uznala ex post aj OSN, teda aj Rusko či Čína."
"Úctu sa zaslúži aj vtedajšia SDĽ - chcel som od bývalých komunistov, aby vstúpili nielen do EÚ, ale aj NATO."
"V súvislosti s Irakom by som to ani teraz neurobil inak, Husajn použil chemické zbrane proti svojim ľuďom, vyhnal inšpektorov."
"Som optimista, pokiaľ ide o našu perspektívu NATO, USA potrebuje Európu a Európa USA."
Podľa Šimka máme dezinformačnú kampaň už za sebou a politickú iniciatívu má teraz ten, kto vyhral prvé kolo.
"Dnes nevieme presne, aká je pozícia Fica smerom navonok, aj za Mečiara sme mali aspoň v tomto jasno, kde sme chceli patriť."
Spomenul aj svoj boj o predsedu KDH. "Do boja o predsedu KDH som išiel s tým, že som vedel, že nebudem predseda. Chcel som upozorniť na príčiny, prečo KDH nebolo 2 obdobia v NR SR a predložil som plán obnovy KDH."
"Po kauze skupinka sme s Dzurindom priatelia."
Podľa neho bola príčinou nepozvania spolu s Českom, Poľskom a Maďarskom do NATO vnútropolitická situácia.
"Mali sme tiež obavy, či bude vôbec prezident, keďže končilo funkčné obdobie Kováča a NR SR sa mohlo stať, že hlavu štátu nezvolí. To bolo obdobie amnestií a podobne."
"Naša armáda bola vtedy stave, že sme mali len ruské zbrane."
Dodal, že NATO je vo výbornej kondícii a zmobilizovalo sa.