Nemohol som búchať po stole, lebo som ho držal, povedal Eduard Heger
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: TASR
BRATISLAVA / Poverený premiér Eduard Heger sa v rámci HN Clubu rozrozprával o troch rokoch vlády, o krízach, poklese dôvery a aktuálnej politickej situácii. Hneď na úvod zažartoval, že všetky parlamentné strany sú dnes už v opozícii.
"Vstúpili sme do vlády v čase covidu," začal zrhnutie Eduard Heger. "Čelili sme veľmi ťažkej situácii ohľadne pandémie. Potom agresívnym spôsobom zaútočilo Rusko proti Ukrajine, čo je úplne nová realita, nikdy sme nečakali, že by sme sa toho mohli dožiť. Samozrejme energetická kríza."
Eduard Heger odmieta tvrdenia, že vláda rozvrátila verejné financie a zadĺžila slovenských občanov. "Dáta na konci povedia, či to tak je, alebo nie je. Dnes sme tie dáta prezentovali. Slovenská republika za roky 2021 a 2022 dosiahla historicky najnižší štrukturálny deficit."
Eduard Heger neberie tragicky ani nízku dôveru voči sebe v prieskumoch. Podľa neho to je spôsobené predovšetkým rozhádanosťou koaličných partnerov. "Tu sa rozpráva, že som mal buchnúť do stola," povedal poverený premiér. "No, to by som mohol vtedy, ak by som ho oboma rukami nedržal zospodu. Ak som chcel, aby ten stôl spadol, stačilo, aby som ho oboma rukami prestal držať odspodu."
Nízke preferenčné percentá svojej novej strany Demokrati vníma Eduard Heger tiež realisticky, keďže vynikli približne pred mesiacom. Prítomných podnikateľov sa opýtal, či sa im lepšie podnikalo za vlád strán, ktoré sa v budúcich voľbách môžu vrátiť k moci.
Eduard Heger pochválil štátnych tajomníkov na rezortoch, ktorých vedením je poverený. "Ak by sme neboli v poverení, boli by ministrami," povedal. Nechcel však komentovať slová odchádzajúcej štátnej tajomníčky na rezorte zdravotníctva. Situáciu ohľadne dlhodobo problematického projektu nemocnice Rázsochy zhrnul Eduard Heger takto: "Vyzerá, že nebudú Rázsochy. Budú." Dodal, že vlastne ráta s posúvaním míľnikov pri čerpaní peňazí z európskeho fondu obnovy, ku ktorému zrejme dojde vo viacerých krajinách EÚ.
V súvislosti s ukrajinskou pšenicou zaznelo aj to, že strana Smer sa obáva, že tranzit tejto pšenice nie je bezpečný, pretože napríklad v Českej republike ju môžu prebaliť a poslať späť na Slovensko. "Kredibilita strany Smer je asi na takej úrovni, ako ich výrok, že tu budú v tomto čase americkí vojaci znásilňovať slovenské ženy a budú tu umiestnené jadrové zbrane. Je to pravda? To hovorí o všetko," povedal Eduard Heger. "Obilie nepôjde do Česka a neprebalí sa. Je to fyzická plomba, ktorá sa kontroluje. Kontrola nám funguje, kontrolujeme aj vzorky. Máme tak sofistikovaný systém kontroly, že sa toho neobávam."
Celý rozhovor v HN clube si môžete pozrieť tu.