Odborníci reagujú na podvody pri láske na internete. Ako sa brániť?
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Neznámy podvodník spoznal viacero žien cez aplikáciu na zoznámenie, získal si ich dôveru a začal konať - o tejto téme sme sa rozprávali s expertkou na trestné právo Luciou Kurilovskou a neuropsychológom Robertom Krausem.
Dalo by sa povedať, že v reportáži, kde muž obral ženy o stovky tisíc eur ide o podvod alebo je to trochu komplikovanejšie?
Rozhodne to je komplikovanejšie, pretože pri každom trestnom čine aj pri trestnom čine podvodu, ktorý smeruje proti majetku, sa zisťujú všetky okolnosti toho skutku, v zmysle toho, ako je ten skutok zadefinovaný, ako trestný čin. Teda musí byť zadefinovaný tak, že niekto je uvedený do omylu. Musí byť každá stránka dokázaná.
Pri týchto podvodoch ide často o naivitu u ľudí. Dá sa voči tomu nejako účinne brániť?
V prvom rade je veľmi dôležité, aby jednotlivci zapojili kritické myslenie, lebo v prípade, keď sa rozhodujú čisto intuitívne, majú pre nich negatívne dôsledky. Je preto kľúčové, aby sme mysleli kriticky pri ľuďoch čo nepoznáme a páčia sa nám. Tým, že sa nám páčia sa nám vypínajú tie časti v mozgu, ktoré sú zodpovedné za racionálne úsudky a sme viac emocionálny, než racionálny, čiže najlepšia obrana je prevencia. Keď zistíme, že sa s nami snaží niekto manipulovať, si musíme stanoviť hranicu. Keď niekomu peniaze nepožičiame, vieme podľa reakcie, či ide o peniaze alebo o nás.
Tým motivačným faktorom, ktorý radí ľuďom aby takýto krok spravili, teda požičali peniaze niekomu cudziemu častokrát na dobré slovo je aj vidina rýchleho zisku?
Áno, mnohí manipulátori presne vedia, ako funguje správanie, ktoré je ovplyvnené emóciami. Ľudský mozog funguje tak, že chceme presne to, čo máme na dosah a najmä to z čoho môžeme potencionálne benefitovať. Mali by sme sa na to pozrieť aj z inej stránky a uvedomiť si, že aj naše rozhodovanie môže mať pre nás negatívne dôsledky - musíme myslieť aj na stratu a znášať následky.
Dôvod prečo policajný vyšetrovateľ a dozorová prokurátorka zamietli trestné oznámenie poškodenej mal byť ten, že nedodržala takzvanú obvyklú mieru opatrnosti. Čo to znamená?
Vyšetrovateľ skúma každý znak trestného činu. V tomto konkrétnom prípade to bolo odmietnuté ešte pred tým ako bolo oznámené trestné stíhanie. Policajt to skúmal zo všetkých stránok a aj z toho ohľadu, či naozaj poškodený si ozrejmil všetky skutočnosti a či nebol príliš neopatrný. Obvyklá miera opatrnosti nie je presne zadefinovaná v trestných kódexoch. Pracuje sa s ňou pri majetkových trestných činoch. Kontroluje sa napríklad či nebol sfalšovaný podpis, tak by to boli znaky, že poškodená bola opatrná. V tomto prípade ale k niečomu takému vôbec neprišlo. Policajt poukazuje na to, že trestné konanie má byť ako tá posledná možnosť. Dá sa to ale uplatňovať v civilnom konaní. Keď ale poškodená nájde dôkazy o opatrnosti, môže podať ešte znova trestné oznámenie.
Nešlo iba o ženy ale aj o mužov, ktorí takto prišli o peniaze. Čiže nie je to len nejaký mylný pokus s láskou o vrúcny vzťah? Ako sa to dá vysvetliť? Akými spôsobmi si takýto podvodníci získavajú dôveru druhých ľudí?
Mnohokrát registrujeme, že muži sú oklamaný z hľadiska pozície alebo financií, chcú získať moc. Vidina zisku môže zahmlieť racionálne uvažovanie. U žien je to skôr o emocionálnych voľbách.
V reportáži už odznelo, že muž bol za podobné podvody už viackrát odsúdený, ale v nových prípadoch, ku ktorým sme sa dostali, nejde podľa OČTK ani o trestný čin. Ako je to možné?
Vždy sa skúma celkové správanie zmysle toho, ako sa ten skutok stal. Keby sme porovnali dôkazy použité v trestnom konaní, tak by boli iného charakteru v tých prípadoch, kde k tomu odsúdeniu došlo.
Celý rozhovor nájdete vo videu.