Lekárska pomoc na konci sveta: Venovala som sa aj sociálnej stránke, hovorí Paločková
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Život v materiálnom dostatku či blahobyte vedie u mnohých z nás často k nevšímavosti, bezohľadnosti alebo aj strate empatie.
Našťastie sú medzi nami aj takí, ktorí sú ochotní vzdať sa svojho pohodlia a podať pomocnú ruku niekomu neznámemu, kdesi na konci sveta. Patrí medzi nich aj doktorka Monika Paločková, ktorú v štúdiu JOJ 24 privítal Pavol Michalka.
"Okrem lekárskej práce, pre ktorú som bola vyslaná na toto miesto, mohla som sa venovať aj sociálnej stránke projektov, venovať sa miestnym komunitám. Toto robia pracovníci z Vysokej školy svätej Alžbety," priblížila Paločková.
V rámci misie rozvojového projektu sa práca vždy líšila, ale vždy liečila ľudí v obmedzených podmienkach. "Často alternujeme, tá liečba je empirická. Namiesto zobrazovacích metód ako röntgen, magnetická rezonancia máme uši, oči a ruky a s týmto pracujeme. Musíte si zvyknúť, že diagnostika nebude taká presná ako u nás, ale gro boli infekčné choroby a tie majú podobné príznaky," opísala.
Precestovala Južný Sudán, Burundi, Albánsko aj Keňu. "V ich jazyku vieme len základy. Fungujeme s miestnymi prekladateľmi. Nielen preto, že nevieme miestny jazyk, ale neovládame ani kultúrne odlišnosti. Mala som vtipnú príhodu: Ja som sa spýtala, či pacientka mala teplotu. Ona prekladateľke odpovedala dve minúty. Následne mi prekladateľka povedala, že mala teplotu. Ale nejaké základné frázy ovládame," priblížila.
Pozrite si vo videu celý rozhovor s Monikou Paločkovou.