Etnologička o sviatku svätej Lucie a bosorkách
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / O tradíciách počas sviatku svätej Lucie, bosorkách a mnohom ďalšom sme sa v štúdiu v ranných novinách zhovárali s etnologičkou Katarínou Nádaskou.
Naši predkovia mali v rámci tradícií a povier bohatú domýšľavosť. Teda, mali? Etnologička Katarína Nádaská rozpráva o niekoľkých možnostiach, kvôli ktorým vznikli v našom regióne povery o bosorkách, čarodejníkoch a podobných bytostiach, ktoré sa spájajú so sviatkom svätej Lucie na 13. decembra.
"Keďže si ľudia nevedeli vysvetliť niektoré veci, pripisovali vplyv bosorkám, bosorákom a s tým je spojená aj tá Lucia, kde je veľmi veľa protibosoráckych opatrení, kde sa cesnakom potierali veraje, maštale, aby tieto nemohli vojsť dovnútra."
"Keď nebola ešte elektrifikácia miest a obcí, tak si viete predstaviť, že práve zimné obdobie bolo problematické. Bol nedostatok potravy, boli rôzne choroby," vysvetľuje etnologička.
Keď ľuďom v minulosti cez zimu ochorel dobytok, lebo kravy dávali mlieko, z ktorého sa mútilo maslo a smotana, že keď im tá krava ochorela a nevedeli ju vyliečiť, tak to mohlo mať fatálne dôsledky pre celú rodinu, ktoré ľudia mohli pripisovať bosorkám."