Zatiahnuté
10°
Bratislava
Zita
2.4.2023
Regióny treba poznať, iba tak sa dá zlepšiť často nedostatočná digitalizácia slovenských obcí a miest
Zdielať na

Regióny treba poznať, iba tak sa dá zlepšiť často nedostatočná digitalizácia slovenských obcí a miest

BRATISLAVA / Digitalizácia patrí medzi priority európskej únie. Na Slovensku ale vidíme výrazné nedostatky v digitalizácii obcí a miest, tvrdí europoslanec Peter Pollák. Základom vhodného zacielenia európskych či národných dotácií je poznanie daného regiónu.

"Treba si povedať pravdu, Slovensko nenaskočilo na ten vlak, ktorý vyštartoval ored 5-10 rokmi," hovorí o problémoch s digitalizáciou na Slovensku europoslanec Peter Pollák. "Dnes badáme výrazné nedostatky s digitalizáciou miest a obcí na Slovensku."

Europoslanec Stanislav Polčák dodal: "Je dôležité poznať dané územie, združiť čo najviac verejne dostupných údajov a prepojiť ich na to územné mapovanie, akýsi digitálny sken konkrétnych obcí a miest."

"V Českej republike tento projekt prebieha už šiesty rok," pokračoval Stanislav Polčák. "Údaje sa pravidelne aktualizujú a sú verejne dostupné pre potreby samosprávy, starostov ale aj krajov a samozrejme štátnej správy." Český vzor chcú uplatniť aj na Slovensku. "Vybrali sme si mesto Skalica, ktoré bolo touto metódou digitalizované, zmapované v uplynulých dňoch."

Kľúčová ja kvalitná infraštruktúra a dostupnosť služieb pre občanov. Súčasťou projektu je digitálne zmapovanie obce, ktoré sa vykonáva pomocou špeciálneho viackamerového systému, ktorý v určitých intervaloch vytvára panoramatické snímky. Zo záberov je možné získať údaje ako napríklad umiestnenie dopravných značiek či verejného osvetlenia.

​"Prinášame podnety, aby sme do toho vlaku digitalizácie minimálne nastúpili," dodal Peter Pollák.

Súvisiace články

Najčítanejšie