Zatiahnuté
18°
Bratislava
Urban
25.5.2025
Politika 24: Juraj Blanár (Smer-SD)
Zdielať na

Politika 24: Juraj Blanár (Smer-SD)

BRATISLAVA / Ivan Korčok vás nazýva hovorcom ruskej diplomacie. SNS vás obviňuje z prezliekania kabátov pre hlasovanie o sankciách a chce dať preskúmať váš mandát. Ako sa nám darí robiť politiku na štyri svetové strany? Hrozí nám diplomatická izolácia, ako varuje opozícia? Aj na to sa pozrieme v Politike 24 s ministrom zahraničných vecí Jurajom Blanárom.

Po približne dvoch mesiacoch sa stretla Koaličná rada a Andrej Danko na nej požiadal premiéra, aby preskúmal váš mandát na hlasovanie o protiruských sankciách. Tvrdí, že na to nemáte legitímny mandát. Ako to vnímate?

Diskusia na Koaličnej rade bola, ale nie presne tak, ako to opisujete. Naše stanovisko je jasné – sankcie podľa nás nepomáhajú riešiť konflikt na Ukrajine. Po troch rokoch vidíme, že tento konflikt nemá vojenské riešenie. Pozeráme sa na to z pohľadu národnoštátnych záujmov Slovenskej republiky. V programovom vyhlásení vlády je napísané, že podporíme len tie sankcie, ktoré nepoškodzujú slovenskú ekonomiku a životnú úroveň občanov. Tento postoj bol odsúhlasený všetkými koaličnými partnermi.

Nebude sa teda meniť proces rozhodovania o sankciách? Andrej Danko hovorí, že chce vedieť, kto a na základe čoho hlasuje.

Sme pripravení diskutovať na Koaličnej rade o všetkých návrhoch. Ale hlasovania, ktoré absolvujem na Rade pre zahraničné veci EÚ, sú bežné aj pri iných ministroch. Každé ministerstvo sa pri príprave hlasovaní môže vyjadriť, hodnotí sa dopad na Slovensko. Tento postup je štandardný a konštruktívne komunikujeme so všetkými partnermi.

SNS navrhuje uznesenie, ktoré by vám ako členovi vlády zakázalo hlasovať za ďalšie protiruské sankcie. Ako sa k tomu postaví Smer-SD?

Nechcem komentovať návrh, ktorý ešte len vzniká. Pozícia Smeru je jasne daná v programovom vyhlásení vlády. Ak také uznesenie bude na stole, budeme sa ním zaoberať.

A ak by prešlo, čo má väčšiu váhu – programové vyhlásenie alebo parlamentné uznesenie?

Neodpovedám na špekulácie. My budeme konštruktívni a budeme hľadať riešenia. Pravidlá máme jasne zadefinované v programovom vyhlásení.

Ako by podľa vás uznesenie, ktoré zakazuje podporiť sankcie, ovplyvnilo kandidatúru Slovenska na post nestáleho člena Bezpečnostnej rady OSN?

Opäť ide o špekulatívnu otázku. My sa k tejto kandidatúre hlásime, pracujeme na nej intenzívne. Máme podporu viac ako 90 krajín a do hlasovania v roku 2027 chceme tento počet ďalej zvyšovať.

SNS prišlo aj s požiadavkou na kompenzácie od Ukrajiny. Je podľa vás vhodné žiadať náhradu od krajiny, ktorá čelí invázii?

O tejto téme sa budeme rozprávať na Koaličnej rade. Nechcem o nej diskutovať cez médiá. Ako minister zahraničných vecí musím veci riešiť pragmaticky. Naším cieľom je pomáhať Ukrajine humanitárne a projektovo, nie zbraňami. Pracujeme na konkrétnych projektoch – energetická infraštruktúra, rekonštrukcia hraníc, priame vlakové spojenie s Kyjevom.

Vy ako minister zahraničia ale zároveň čelíte rétorike premiéra, ktorý o západných partneroch hovorí ako o farizejoch, o premiérke Estónska ako o kajutovej hlasovacej úradníčke... Nemali by ste korigovať tieto výroky?

Pán premiér používa niektoré výrazy ako paralely alebo prenesené významy. My hovoríme o mieri, niekto to označuje za vojnové štváčstvo. Hovoríme o tom, že konflikt na Ukrajine nemá vojenské riešenie. To je náš postoj.

Poďme k pandemickej dohode WHO. Slovensko sa ako jediné postavilo proti. Prečo?

Slovensko vopred jasne avizovalo výhrady. Týkajú sa ochrany suverenity, práv občanov a transparentnosti. Minister spravodlivosti pripravil odborné pripomienky. Otvorili sme hlasovanie a ukázalo sa, že viaceré krajiny sa zdržali alebo sa hlasovania vôbec nezúčastnili. To znamená, že výhrady mali aj oni.

Cesta premiéra Fica do Moskvy bola vládou schválená dodatočne. Prečo až teraz?

Je bežné, že sa niektoré zahraničné cesty schvaľujú dodatočne. Nevidím v tom problém.

Objavila sa fotografia, kde vedľa premiéra stojí Jozef Ševc – zať Vasila Biľaka. Bol súčasťou oficiálnej delegácie?

Nie, oficiálna delegácia pozostávala z premiéra a dvoch študentov. Ak tam bol niekto iný, išlo o súkromnú iniciatívu. Diplomacia jeho účasť nezabezpečovala.

Ako teda vyzerá politika na štyri svetové strany? Ako vysvetlíte kritiku z Paríža, Berlína či Prahy?

Slovensko koná predvídateľne a konštruktívne. Podporili sme 16. balík sankcií, pri 17. sme vyrokovali výnimku pre Slovnaft. Vždy vopred hovoríme, aké sú naše výhrady – ako napríklad k plánu úplne sa odstrihnúť od ruských energetických zdrojov.

Vaša europoslankyňa Judita Laššáková na prednáškach hovorí o možnosti vystúpiť z EÚ. Nie je to v rozpore s vaším programom?

Pani Laššáková je odborníčka na európske právo. Vysvetľuje študentom právne mechanizmy EÚ, nejde o výzvu na vystúpenie. Naša pozícia je jasná – EÚ je náš životný priestor.

Ako sú na tom vzťahy vo V4?

Funkčné, aj keď nie nadštandardné ako v minulosti. Pri mnohých hlasovaniach, ako bol migračný pakt, sme hlasovali jednotne. Spolupracujeme aj s Maďarskom, hoci niekedy sa objavia symbolické nedorozumenia, ako zaradenie Bratislavského hradu do maďarského hymnického vizuálu. Všetko riešime vecne.

Budeme sa inšpirovať Maďarskom a vystúpime z Medzinárodného trestného súdu?

Nie, Slovensko ostáva členom ICC. Ako premiér povedal, ak by sme hostili mierové rokovania, musíme byť dôveryhodní aj v tomto smere.

Súvisiace články

Najčítanejšie