Skoro jasno
Bratislava
Zita
2.4.2025
Politika 24: Rudolf Huliak
Zdielať na

Politika 24: Rudolf Huliak

BRATISLAVA / Rezort získal výmenou za politický pokoj podporu vlády. Je kríza už naozaj zažehnaná a sú naštrbené vzťahy napravené? Nezískali nespokojní politici len návod, ako získať podiel na moci? Aké boli jeho prvé kroky ako ministra športu a cestovného ruchu a aká je nová identita národnej koalície? Aj na to sa pozrieme s ministrom športu a cestovného ruchu Rudolfom Hudákom, ktorý je zároveň aj predsedom Národnej koalície v Politike 24.

Pán Huliak, poďme najskôr na koaličné záležitosti, lebo teraz je to také čerstvé, že sa vyriešila práve tá 79 v rámci Národnej rady. Mali sme tam prvé hlasovania, trošku tam boli nejaké HP vačky, ale napriek tomu tie zákony prešli. Viete dnes jednoznačne povedať, že tá koaličná kríza už zažehnaná? Alebo je to možno len teraz taký dočasný mier výmenou za funkcie?

Nemyslím si, že by to bol dočasný mier. Myslím si, že skutočne to upevnenie tej celej koalície nastalo, jej sfunkčnenie. Sami sme videli, akým spôsobom začal pracovať parlament. Zase povedzme si jednu vec, že tá politika je živý organizmus. Takisto aj v rámci koalície sú to osobnosti politického spektra, ktoré majú rôzne názory, rôzne politické zameranie, zameranie a rôzne dá sa povedať politické programy a skĺbiť to do jedného celku toľko ľudí. Viete veľmi dobre, keď sa chcete s kamarátkami dohodnúť na nejakom stretnutí. Aký je problém? Nie to ešte aby sa dalo Toľko ľudí, toľko názorov a toľko osobností dokopy, za akým účelom? Zase povedzme si otvorene, že niekoľkokrát sme vlastne preukázali aj s národnou koalíciou, že sme pevnou súčasťou celej koalície a skrátka, že vieme vyjsť zvonka s jednotným názorom a dohodnúť sa. Veď tie šarvátky, či už v rodinách, či už v spoločnosti pochádzam, dá sa povedať z poľovníckej lesníckej obce, kde len na tých základných stupňoch riadenia máte pri tých rôznych schôdzach, podujatiach a stretnutiach rôzne názorové výmeny. Nie je to nikde jednoznačné. Skrátka chcem tým povedať, že len opozícia vytvára nejaký ten efekt súdržnosti, že proste niečo.

Tu naozaj blokovali. Rokovanie parlamentu, hlasovanie tak ako to môže vytvárať opozícia. Práve to zdanie, keď na konci dňa aj premiér musel pristúpiť k zmene vo vláde. Takže asi očividne to niečo nefungovalo.

Bolo to za dosiahnutím nejakej politickej spravodlivosti. Treba rozlišovať tieto záležitosti a je to bežná politická prax, o dá sa povedať prerozdelení moci. Veď existujú rôzne koaličné rokovania. Viete veľmi dobre po transparentných parlamentných voľbách, kde sa prerozdeľuje moc, tam tieto šarvátky nie je navonok vidieť. Dá sa povedať, robia sa v zrýchlenom procese. My sme bohužiaľ museli prejsť nejakým polročným procesom tohto politického dohovoru kvázi, ale nakoniec sa to všetko ustalo a koalícia ide ďalej pevná a myslím si konštruktívna, funkčná. Zo 79.

Áno, lenže blokovanie parlamentu je najčastejšie opozičný nástroj, nie koaličný. A vy ste bola taká opozícia v rámci koalície?

Nikto nemôže povedať, že sme to nerobili transparentne, neprehľadne a že sme to nerobili, že sme to robili nejakým spôsobom zákerne. My sme s národnou koalíciou vždy podržali vládu Roberta Fica a programové vyhlásenie. Hneď prvý raz sme zachránili tým, že som sa vzdal postu predsedu a ministra. Životného prostredia. Prostredia. Netrval som na tom, nedúfal som na tom, hoci som mal na to evidentný nárok vzhľadom na prinesené hlasy do parlamentu. Štyri mandáty, ktoré Národná koalícia získala na kandidátke SNS. Takže nebolo tam spochybniteľné toto právo pri prerozdeľovaní moci a participácii na vláde v rámci Slovenskej republiky. Druhý raz sme podporili vládny zákon o rozpočte a takisto sme podporili v kľúčových veciach zo zdravotníctva, stavebníctva. Myslím si, že nemôže nikto povedať, že sme nejakým zásadným spôsobom ohrozili vládnutie vládnej koalície. To, že už nastali nejaké procesy kvôli nejakým, dá sa povedať ješitnosti istých politikov politických strán, to je bežná politická prax. Mali by ale tieto ješitnosti naozaj byť tak závažné, že sa nerokuje napríklad v rámci Národnej rady. Sú tam len také mimoriadne schôdze, ale ešte doplním ďalšiu otázku a rovno poviem aj citáciu Roberta Fica, ktorý povedal, že vyriešenie koaličnej krízy bola absurdná politická operácia, akú som za svojich 33 rokov v politike nielenže nikdy neurobil, ale ani nevidel. Ako by ste teda výmenu na vládnych postoch nazvali vy? Bežnou politickou praxou, na ktorú si budeme môcť? Robert Fico 33 rokov nič také nevidel? Možno zvykať v budúcnosti? Čiže nová bežná.

Prax? Povedzme si otvorene, že tá politika sa vyvíja v čase a priestore. Pozrime sa na globálnu politiku v rámci sveta. Akým spôsobom sa prerozdeľuje moc? Takže možno to nebude také jednoznačné jednoliate. Možno tie názory jednotlivých politikov, respektíve politických strán nebudú tak homogénne, ako boli doteraz. Otvorene si povedzme, že kam sa nám to Slovensko za tridsaťtri rokov dostalo. Je načase si myslím zmeniť tento systém, ktorý bol zaužívaný a doviedol nás do stavu, v akom momentálne sme.

Keď hovoríte, že zmeniť tento systém, ako. Zmeniť ho v prospech voliča a v prospech občana? Pretože my sme národnú koalíciu skladali tak, že nebude vládnuť z Bratislavy, ale že bude vládnuť vlastne a presadzovať vôľu svojho voliča, vôľu svojich štruktúr v rámci celého Slovenska.

Máme to Slovensko. Nemalo by to. Byť. Politicky. Aj teraz zanedbané? Áno, mali. Veď práve o tom hovorím, že áno, mali, ale nerobia. Celá táto kompletná obštrukcia, celé toto, táto nespokojnosť. A teraz nepoviem, že to je len nespokojnosť nás z Národnej koalície, ale je to nespokojnosť aj v Hlase SD. Čo sa týka Michalovciach aj tých ostatných. A možno by sme našli kopu takýchto skupín. Niektoré sú nespokojní a v rámci toho a vzniklo to najmä z toho, že ministri ignorovali svojich vlastných poslancov a nedochádzalo ku komunikácii. Nedochádzalo k tomu pre presadzovaniu regionálnych názorov v rámci toho vládnutia. A tam nastal tento problém.

Vy máte za sebou prvú koaličnú radu. Neviem, či bola medzičasom ďalšia. Môžete nás opraviť. Čo sa týka práve toho rokovania, vy ste požadovali, aby sa zverejnili kompletne tie dodatky, doplnky ku koaličnej zmluve, aby verejnosť vedela, na čom sa vlastne dohodli. Aj nespokojný Michalovce s premiérom? Vy ste nepovedali po tom svojom menovaní, že ste nominantom Smeru, pretože rešpektujete to, že to ministerstvo patrí im. Ale čo ďalšie? Nemalo by teda verejnosť vidieť, kto vládne a za akých podmienok?

Súvisiace články

Najčítanejšie